Haydutlar Kraliçesi: Phoolan Devi

06.06.2022 / Biyografi / Genel

Hindistan’da henüz 11 yaşındayken 30 yaşlarında bir adamla evlendirilen Phoolan Devi’nin acı dolu hayatı başlamış oldu.

Haydutlar Kraliçesi: Phoolan Devi

Efsanevi ve gerçek dışı bir yaşama sahipmiş gibi görünen Phoolan Devi, Hindistan'da "Haydutlar Kraliçesi" olarak adlandırılmaktadır. Eşkıyalığından uğradığı toplu tecavüz saldırısına, zenginlere karşı yoksulların yanında oluşuyla, aldığı intikamdan teslim oluşuna, cezaevi günlerinden parlamentoya girişine ve son olarak bir suikast sonucu öldürülüşüne kadar yaşamının her aşamasında inanılması güç bir hayat hikâyesi olan Devi, filmlere ve romanlara konu olmuş tarihi bir karakterdir.

phoolan devi

Hindistan’ın az gelişmiş bölgelerinden biri olan Bundelkhand’da dünyaya gelen Phoolan Devi, hayatını birçok zulümler görerek geçirmiş bir kadındır.

Henüz 11 yaşındayken 30’lu yaşlarında bir adamla evlendirilen Devi, 16 yaşına gelene kadar kocasından her gün dayak yerdi. Bir gün kaderini değiştirmek istedi…

O dönemlerde gençler iş bulamadığı için dağa çıkar haydut çetelerinden bir tanesine katılırlardı. Phoolan Devi’de aynı kaderi yaşamak için dağa çıktı ve bir haydut grubuna dâhil oldu.

Çete içerisinde tek kadın olduğu için her gün tecavüze uğradı. Çeşitli işkenceler gördü. Zorluklar burada da peşini bırakmadı. Bir süre sonra çete lideri ile aşk yaşamaya başlayınca diğerleri Devi’ye dokunmaya korktu.

Tren soygunları yapan çete, aynı zamanda çevre köylere baskınlar yapıp ne var ne yok ele geçiriyor ve bu şekilde hayatta kalıyorlardı. İlk evliliğinde gördüğü zulümleri hiç aklından çıkaramayan Phoolan, o köye de baskı düzenliyor. Eski kocasını öldürüp üzerine şöyle bir not yazıyor:

Yaşlı adamlara küçük kızlarla evlenmeleri için bir uyarıdır.

Tüm bu gelişmelerin üzerine Phoolan Devi’nin sevgilisi olan çete lideri öldürülür. Yeni çete lideri ise Phoolan’ı bir odaya kilitleyerek bir ay boyunca tecavüz ve işkence eder.

O odadan bir şekilde kurtulmayı başaran Devi, kendi çetesini kurar. Eski çetesine saldırır ve çete lideri ile birlikte 22 erkeği daha öldürür. Yaşanan bu olaydan sonra Phoolan, “Haydutlar Kraliçesi” lakabını alır.

phoolan devi

Yaptığı bu katliam sonrasında dağda saklanan Phoolan’ı yakalamak isteyen kimse bulamaz. Üstelik popülerliği sürekli arttığı için Phoolan’ın çetesine üye olmak için sürekli birileri dağa çıkar. Buna rağmen düşmanları bir türlü Phoolan’ı yakalayamaz.

Polis, daha fazla güçlenmemesi için Phoolan Devi ile anlaşma yapar. Teslim olması durumunda sadece 8 yıl hapis yatacağını taahhüt eder. Devi ise çeşitli şartlar sunarak kabul eder. Mamatha Gandhi ile Durga’nın fotoğrafları önünde silahlarını bırakarak teslim olur.

31 yaşında hapisten çıkan Phoolan, okuma yazması olmasa dahi halkın desteği ile milletvekili seçilir. 37 yaşındayken yaptığı büyük baskının intikamını almak isteyen bazı kişilerce suikasta kurban gider. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeder.

Phoolan Devi’nin hayat hikâyesi 1994 yapımı “Bandit Queen” isimli film ile beyazperdeye aktarıldı. Hindistan’ın en prestijli sinema filmi ödülü olan “En İyi Film” ödülünü alan yapımda Phoolan Devi’yi Seema Biswas canlandırdı.