Havacılığın Öncüleri: Wright Kardeşler

17.03.2020 / Biyografi / Genel

Havacılığın öncülerinden 1971 doğumlu Orville ve 1867 doğumlu Wilbur, tarihte ilk defa motorlu uçak uçuran Amerikalı kardeşlerdir.

Havacılığın Öncüleri: Wright Kardeşler

Havacılığın tarihinde ilk adımları 1871 yılında Alphonse Penaud atmıştı. İlk defa yapısal dengeli model uçağı olan Tuileries Bahcesi, Paris'te Societe de Navigation Aerienne kurumu gözetiminde 11 saniyede 40 m uçurmayı başaran Alphonse Penaud, yapısal dengeli uçağına Planophore adını verdi.

Planaphore Alphonse Penaudun model uçağı, 1871

Planaphore Alphonse Penaud'un model uçağı, 1871

ABD Savaş Bakanlığı ile Smithsonian Enstitüsü’nün desteklediği Samuel P. Langley, 1891’de ilk Aerodrome model uçak ile denemelere başlamıştır. Dört senelik çalışmalarının sonucunda buhar gücü ile çalışan Aerodrome No.V’in saatte 32 km hız ile 30 m yükselerek 1006 m yol kat etmesini sağlamıştır.

İki bisiklet ustası olan Amerikalı kardeşler Wilbur ve Orville Wright, 1890'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Aldıkları notlar ve eskiden yapılan denemeleri inceleseler de istedikleri sonuçlara ulaşamadılar. Ardından Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal'in çalışmalarını inceleyip işe koyulmaya başladılar.

Eğitim hayatlarını yarıda kesen Wright kardeşler, bilimsel öğrenim görmedikleri halde model uçaklar, uçurtmalar ve insan taşıyan planörler ile ilgili yüzlerde denemeler yapmışlardır.

Havacılığın bir diğer öncülerinden Otto Lilienthal, kuşların uçuşlarını çok yakından incelediği için yaptığı planörleri de kuşlara benzetmiştir. Yaptığı çalışmalar sonucunda havada uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini kanıtlamış oldu. Wright kardeşler de Lilienthal’in çalışmalarını esas alarak kendi çalışmalarını sürdürdüler.

ABD tarihinde ilk tek kanatlı ve buhar motorlu pervaneli uçak Alman Gustav Weisskopf tarafından yapılmıştır. Wright kardeşlerin ilk havalanan uçağı ise aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştır.

havacılığın mucitlerinden wright kardeşler

İki pervaneli olan bu uçağın pilot ile birlikte toplam ağırlığı 335 kg olarak kayıtlara geçti. İlk denemeyi yapan Orville, 37 mesafeyi 12 saniye de kat etti. Gün boyunca yapılan denemelerin en sonunda 260 metreyi 59 saniye de kat etmeyi başardı.

1908 yılında ABD tarihinin ilk resmi uçuşunu Kanadalı Glenn H. Curtis, June Bug adını verdiği dışarıdan yardım almadan kalkabilen bir uçak ile yaptı. Curtis 1 numaralı Pilot Lisansı sahibidir. Wright kardeşler ise 4 ve 5 nolu lisansları almışlardır.

ABD Savaş Bakanlığı ve Smithsonian Enstitüsü, beraber çalıştıkları Wright kardeşleri Avrupa’ya ilk uçuş yapan pilotlar olarak pazarlamaya devam etme kararı alsalar da başarılı olamadılar. Havacılık yarışında geri kalan mucitler, 1928 yılında ABD tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Havacılık Konferansı’nda “İlk Uçuş” koduyla tanıtılacaktı. Fakat davet edilen hiçbir ülke bu yalana inanmadıkları için katılmadı.