Instagram'da Yüz Tanıma Dönemi

18.11.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Instagram, spamvari hareketler yapan kullanıcıların gerçek kişi olup olmadıklarını anlamak için yüz tanıma uygulamasına başladı.

Instagram'da Yüz Tanıma Dönemi

Dünyanın birçok bölgesinde, özellikle güvenlik amacıyla kullanılmaya başlayan yüz tanıma teknolojisi büyük kitleler tarafından tedirgin edici bulunsa da, gün be gün kullanım alanları da artıyor. Yeni kullanım alanlarından biri de Instagram.

Popüler görsel paylaşım platformundaki bot hesap hareketlerini önlemek isteyen Instagram, yüz tanıma sistemi ile kullanıcıların gerçek bir kişi olup olmadıklarını kontrol ediyor. Henüz test aşamasında olan uygulama, kontrol aşamasında bir selfie videosu çekmenizi istiyor. Aksi halde hesap girişiniz engelleniyor.

Şimdiden tartışılmaya başlanan özellik, dijital platformların veri toplamak amacıyla kullanıldığına dair var olan söylentileri farklı bir boyuta taşıyabilir. Ancak Instagram tarafından yapılan resmi açıklamada bu söylentiler yalanlanarak, çektiğiniz selfie videolarının kesinlikle hiçbir şekilde görünür olmayacağı ve 30 gün içinde tamamen silineceği açıklandı.

Ayrıca yüz tanıma ile hesap doğrulama özelliği, yalnızca şüpheli davranış gösteren hesapları için geçerli olacak.

Instagramda güvenlik için yüz tanıma uygulaması başlatıldı