Dijital Reklam Çeşitleri Nelerdir?

24.03.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Dijital pazarlama, tüketicilere ulaşmak için internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer birçok online kanalın doğru kullanılmasıdır.

Dijital Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz dünyasında neredeyse tüm sektörler dijitalleşmeye dönmüştür. En çok dijitalleşen işlerden bir tanesi de reklamcılıktır.

Dijital reklamcılık ile online pazarlama (E-Ticaret) birbirinden kopmayan iki terimdir. E ticaret sektöründe bulunan firmalar, ürünlerini dijital ortamda tanıtmalı ve bunun için de dijital reklamcılarla çalışmalılar.

En popüler sosyal medya siteleri (Instagram, Facebook, Twitter vb.) hem kişisel hem de firma bazlı kullanılıyor. Markalaşmış büyük firmalarda bunun farkında oldukları için bu alanlarda bol bol reklam veriyorlar. Bu reklamları da dijital reklamcılar aracılığı ile planlıyor ve süreci devam ettiriyorlar.

Dijital Reklamcılık Nedir?

Web siteleri ya da sosyal mecralar gibi çevrim içi olunan her yerde ürünlerin pazarlama stratejisini belirlemek olarak tabir edilebilir. Hatta MMOFPS (devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunu) oyunlarda bile reklam yapılabiliyor.

1

Dijital Reklam Yönetimi Nedir?

Çevrimiçi medyaları kullanarak kullanıcılara ulaşmak günümüzde oldukça popülerleşmiş bir durumdur. Şimdi bu yöntemlerden biraz bahsedelim.

İnternet Sitesi: Her firmanın kendine ait bir web sitesinin olması gerekiyor. Eğer bir web siteniz yoksa müşterilerinize asla güven veremezsiniz. Oluşturacağınız web siteniz ile hem kendinizden bahsederek potansiyel müşterilerinize güven verebilir hem de ürünlerinizi yükleyerek müşterilerinizin doğrudan sizden ürün almasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları: Akıllı mobil cihazların bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde sosyal medyaları göz ardı etmek, bir satıcı için yapılacak en büyük hatadır. Dünya nüfusunun büyük kısmı sosyal medyada gezerken bu mecralarda vereceğiniz reklamlar ile ulaşacağınız kişi sayısını bir düşünsenize… Sosyal medya platformları, diğer mecralara göre daha ucuz ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayacak devasa büyüklükte bir platformdur.

Mobil Uygulamalar: Akıllı cihazların önemine değinmişken, mobil uygulamaları da atlamamak lazım. Potansiyel müşterilerinizin hepsinin elinde bir adet akıllı cihaz olduğunu düşünürsek, onlara ulaşmanız göndereceğiniz bir bildirime bakar.

Blog Siteleri: Blog sitelerinin gücünü asla hafife almayın. Mobil cihazlar ya da bilgisayar başında olsun herkes her şeyi Google’a sorar. Çoğunlukla aranan içerikler de blog sitelerinde yer alır. Sizin ile ilgili çok içeriği olan blog sitelerinde vereceğiniz reklamlar sayesinde bilinirliğiniz artacaktır.

E Mail Marketing: Web sitenize üye olan kişilere belirli aralıkla mailler gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz mailler de kampanya içeriklerine yer verirseniz, size dönüşler artacak ve ürünlerinizin satış hızındaki olumlu değişimi göreceksiniz.

SMS Pazarlama: Teknoloji çağının en köklü reklamcılık modeli olan sms pazarlama ile interneti olsun olmasın tüm müşterilerinize anında ulaşabilirsiniz. Üstelik hala akıllı cihaz kullanmayan insanların da olduğunu düşünürsek, bu yöntem oldukça kaliteli gözüküyor.

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Yukarıda dijital reklamcılığa dair detaylı bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Peki, ne tür reklamlar yaparak dijitalde yer alabileceğinizi biliyor musunuz? Hadi biraz da bu konuda bilgi sahibi olalım.

Metinsel Reklamlar: Yukarıda da detaylıca bahsettiğim SMS pazarlama bu kategoride yer alabilir. Oluşturacağınız metinsel tanıtımı SMS olarak gönderebilir, ya da çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarında kullanabilirsiniz. Ayrıca blog yazılarında ve maillin yaparken de tercih edilebilir.

Görsel Pazarlama: Metinsel olarak çalıştığınız bir içerik bazen eksik kalabilir. Bu eksikliği görseller ile tamamlayabilirsiniz. Ürün görselleriniz ya da grafik olarak hazırlanan reklam çalışmanız size güzel dönüşler sağlayabilir.

Video Reklamlar: Sosyal mecralar artık video içeriklere yöneliyor. Bu nedenle başlıca Youtube gibi platformlarda reklam vermek istiyorsanız video içerik üretmeniz dönüş oranınızı arttıracaktır.

Pop-Up Reklamcılık: Bu yöntem genellikle web sitelerinde tercih edilir. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı daha ana sayfadayken karşısına bir görsel ya da video çıkar. Onu izledikten / gördükten sonra reklamı kapatır ve sitenizde gezmeye devam eder.

Arama Motoru Reklamcılığı: Daha çok blog siteleri için tercih edilir. Pazarlamasını yaptığınız bir ürün ile ilgili tüm kelimeleri Google’da arattığınızda karşınıza sürekli çıkan siteler, SEO açısından güzel çalışmış sitelerdir. Bu sitelere vereceğiniz reklamlar sayesinde kullanıcılarınız size daha kolay ulaşacaktır.

Dijital Reklamcılık Stratejisi Oluşturma

Bir reklam kampanyası başlatmak istediğiniz de uygun bir strateji belirlemelisiniz. Eğer stratejiniz yanlış ise, bütün reklam kampanyası boşa gidecektir.

Doğru Hedef Kitle: Reklam planlaması yaparken ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin kim olduğunu tahmin etmeli ve buna uygun kriterler belirlemelisiniz.

Performans Değerlendirme: Dijital reklamcılıkta istatistikler sürekli takip edilmeli. Anlık gelen verilere göre gerekirse reklam sonlandırılmalı.

Test ve Optimizasyon: Reklamınız yayınlandığı esnada sürekli değişkenlerinizi test etmelisiniz. Eksik giden bir şeyler varsa hemen değişiklik yapmalısınız. Belirlediğiniz ücretle en çok kişiye ulaşmanız için bu aşamayı atlamamalısınız.

Geri Dönüş: Reklam kampanyanız bittiği zaman hedefleriniz ile geldiğiniz noktayı kıyaslamalısınız. Reklamdaki başarı oranınız daha sonra yapacağınız reklamlar için size yön belirleyecektir.