İntihar Bölmeleri İsviçre'de Yasallaştı

10.12.2021 / Sağlık / Bilim / Teknoloji

İsviçre, kendi isteğiyle ölmek isteyenlerin acısız bir şekilde hayata gözlerini yumabilecekleri 3D baskılı bir kapsülü yasallaştırdı.

İntihar Bölmeleri İsviçre'de Yasallaştı

İsviçre'de daha önce kullanılan ve kişiyi ölümden önce komaya sokan bir hapın yutturulması ile gerçekleştirilen işlem yerine alternatif olarak oluşturulan lahit benzeri makine Sarco Pod, nitrojeni artırırken kapsüldeki oksijen miktarını yavaşça azaltarak çalışıyor. Exit International'ın kurucusu ve Sarco Pod'un yaratıcısı Dr. Philip Nitschke'ye göre, yöntem acısız bir ölüm sağlıyor.

Kişi kapsülün içine girdiğinde, önceden kaydedilmiş bir dizi soruyu yanıtlaması ve ardından bir düğmeye basması gerekiyor. Bu andan itibaren içerideki oksijen seviyesi düşmeye başlıyor. “İntihar Bölmeleri” olarak da adlandırılan kapsüller, hızlı ve ağrısız ötenaziye izin veriyor ve dışarıdan yardım gerektirmiyor. Bununla birlikte, kişinin fikrini değiştirme ihtimaline karşın bir kaçış kapısı da bulunuyor.

Süreçten her türlü psikiyatrik incelemeyi kaldırarak, bireyin yöntemi kendisinin kontrol etmesine izin vermek istediklerini belirten Dr. Philip Nitschke sözlerine şunları ekliyor:

Amacımız, kişinin zihinsel kapasitesini ortaya çıkaracak bir yapay zekâ tarama sistemi geliştirmek. Doğal olarak, özellikle psikiyatristler tarafında çok fazla şüphecilik var. Kullanan kişiye faydası, herhangi bir izin almaları gerekmemesi, denemek ve iğne sokmak için özel bir doktora ihtiyaçları olmaması ve ağır ilaçlar almasına gerek olmamasıdır.

Nitschke, tabut olarak da kullanılabilen podun her yere taşınabildiğini ve kişilerin dilerlerse “pastoral bir dış mekân ortamında” bile ötenazi uygulayabileceğine dikkat çekiyor. İsviçre'de yasal incelemeden geçen Sarco Pod’un 2022'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Sarco Pod ağrısız intihar bölmeleri İsviçrede yasallaştı

Sarco Pod ağrısız intihar bölmeleri tabut olarak da kullanılabiliyor