İsviçre'de 6 TL'ye Köy Evi

18.07.2019 / Seyahat / Genel

İtalya sınırına yakın İsviçre’deki bir dağ köyündeki harabe evler, geleneksel mimarinin korunması için 1 İsviçre Frangı'na satılıyor.

İsviçre'de 6 TL'ye Köy Evi

Ticino eyaletinde bulunan ve İtalyanca konuşulan Monti Scìaga belediyesi, İsviçre meclisine, köyün taş evlerini canlandırmanın bir yolu olarak, sembolik bir fiyata (1 İsviçre Frangı = 6 Türk Lirası) mülkleri satmayı teklif etti. Teklifin bir parçası olarak, mülklerin yeni sakinlerinin, şu anda çoğu harabe olan rustici tarzı mimariye sahip taş evleri, yerel yasalara uygun olarak tamamen yenilemeleri gerekecek.

isviçre ticino - monti sciaga

Evleri yaşanabilir kılmak için her ne kadar büyük bir restore işlemi yapılması gerekse de, köyün su şebekesine bağlı olması ve muhteşem konumu nedeniyle alıcıların ilgisini çekebileceği düşünülüyor.

Val Veddasca ve Maggiore Gölü'nün manzarasının yanı sıra, 70 mil uzaklıktaki Milano'ya kolayca seyahat edilebiliyor oluşu çok büyük artılar da olsa, yerel konsey ayrıca yürüyüşçüler ve bisikletçiler için de bir kulübe inşa ederek turistik ziyaretleri de artırmayı planlıyor.

isviçrede rustici tarzı taş evler