Kadınların Özgün Sokak Fotoğrafçılığı

15.04.2022 / Kültür / Sanat / Genel

2017'den beri Women Street Photographers (WSP), kadın fotoğrafçıların sokak fotoğrafçılığına zengin katkısını vurguluyor.

Kadınların Özgün Sokak Fotoğrafçılığı

Bir Instagram hesabı ile başlayan hareketin, bir kitap, sanatçı rezidansı, film dizisi ve gezici sergiye dönüşümünü seyretmek harika. WSP'nin düzenlediği programlar arasında, kadınların harika sokak fotoğrafçılığını öne çıkaran yıllık sergileri de yer alıyor.

Bu yılki sergi 8 Nisan 2022'de New York'ta Artspace PS109'da açılıyor. Gösteride, tümü inanılmaz spontane anları yakalama yetenekleri nedeniyle seçilen 20 ülkeden 79 kadın fotoğrafçı yer alıyor. Küratörlüğünü WSP'nin kurucusu ve eski AP foto muhabiri Gulnara Samoilova'nın yaptığı sergi, dünya çapında sokak fotoğrafçılığına harika bir bakış sunuyor.

Samoilova, kendi kariyerinde cinsiyet önyargısıyla karşılaştıktan sonra WSP'yi başlatmak için ilham aldı. Sokak fotoğrafçılığı genellikle erkeklerin egemen olduğu bir tür olduğundan, platformunu daha fazla kadın yetiştirmek için kullanmak istedi. WSP, türün ön planına daha fazla çeşitlilik getirerek sokak fotoğrafçılığı hakkında bildiklerimizi genişletiyor.

Ve bu dördüncü yıllık grup sergisi, çok çeşitli yetenekler için güzel bir vitrin. İstanbul'dan New York'a uzanan bu fotoğraflar, zamanın içinde donmuş yaşamdan kesitler. Anna Biret'in Hindistan'daki genç bir kızın gölgeli fotoğrafı ya da Nina Welch-Kling'in elinde bir demet balon tutan bir kişinin fotoğrafını çekmek için New York sokaklarında koşarken çekilmiş fotoğrafı olsun, her görüntünün anlatacak kendi özel hikâyesi var.

Artspace PS109'da grup sergisinden bazı güzel enstantaneleri görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için Women Street Photographers web sitesini takipte kalabilirsiniz.

Women Street Photographers 2022 Gallery