Kedi Alerjisine Son

20.08.2019 / Sağlık / Genel

Yapılan araştırmalar sonucunda, kedilere alerjisi olanların bu sevimli hayvanları kucaklamasına olanak sağlayacak bir aşı geliştirildi.

Kedi Alerjisine Son

Kedilere alerjisi olan herkes, kedilerin yanında zaman geçirmenin zorluğunu bilir. Öksürük, hapşırma, hırıltılı sesler ve kaşıntılı kırmızı gözler, en yaygın evcil hayvan alerjilerinden biri olan bu kedi alerjisinin semptomlarından sadece birkaçıdır.

kedi alerjisi semptomları göz kaşıntısı

Kedi alerjileri aslında, bilinenin aksine tüylerden kaynaklanmaz. Bunun oluşum sebebi, Fel d1 olarak adlandırılan, kedi tükürüklerinde ve yağ bezlerinde üretilen bir proteindir. Bunlar, insan vücudunda bir tepkime oluşturur ve bağışıklık sisteminin moleküllerini tahrip eder.

kedi alerjisi

Bulunan aşı, uygulanan kedilerde Fel d1 miktarını azaltır. Böylece insan vücudunun bu protein sebebiyle verdiği tepkimeler de aynı oranda azaltılmış olur. Dünyanın pek çok yerinde kedi türüne rastlanıldığı ve pek çok bölgede bununla ilgili alerjik vakalar olduğu için, bu insanlık için harika bir keşif halini almış durumda.

Araştırma, Zürih merkezli Hypo Pet AG'nin evcil hayvan alerjileri ile mücadeleye odaklanan araştırma ekibi tarafından yürütüldü ve şimdiye kadar aşı, 54 farklı kedi üzerinde test edildi. Denemeler başarılı olmakla kalmadı, aynı zamanda kediler, tedaviye tepki olarak hiçbir olumsuz semptom göstermedi. Denemelerin tam sonuçları da Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi'nde yayınlandı.

kedi ve insan sevgisi

Başarılı çalışmaların ışığında, Hypo Pet, çalışmalarını kayıt altına almak ve kedi alerjisi aşısını piyasaya nasıl getirebileceklerini tartışmaya başlamak için Avrupa ve ABD makamlarıyla iş birliği yapmak için sabırsızlanıyor.