Narin Güzelliğe Sahip Yusufçuk Kuşları

26.08.2020 / Çevre / Kültür / Sanat

Fotoğraflara özel bir tutkusu olan astronomi profesörü Pieter van Dokkum'un yusufçuk görselleri bizi büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Narin Güzelliğe Sahip Yusufçuk Kuşları

Yale Üniversitesi eğitimcisinin Dragonflies: Magnificent Creatures of Water, Air ve Land adlı kitabını yayınlamasına yol açan da yine bu yusufçuklar. Yaklaşık 200 sayfadan oluşan kitabında Pieter Van Dokkum, okuyucuyu bu inanılmaz böceklerin yaşamına ortak ediyor.

Pieter van Dokkum Dragonflies Magnificent Creatures of Water Air ve Land

Odonata düzeninin bir parçası olan kanatlı yaratıklar Antarktika hariç her kıtada bulunuyor. 3.000'den fazla farklı türle yusufçuklar, dinozorların zamanına dayanan eski bir grubun üyeleri. Çocukluğundan beri böceklere hayranlık besleyen profesör Van Dokkum, "Sekiz yaşımdayken yusufçukların başkalaşımını doğada izlenecek en güzel şeylerden biri olarak yazmıştım.” diyerek ilgisinin asla sönmediği ve giderek arttığı söyleyerek şunları da ekliyor:

Bu türü belgelemek için oldukça kısa bir süreniz vardır. Yetişkin yusufçuklar yalnızca birkaç ay yaşarlar ve zamanla yarışmak zorunda kalırsınız. Fakat yusufçukları daha yakından tanıdıkça, ne kadar güzel olduklarını ve her şeyin buna değeceğini bir kez daha anlarsınız. Beni yaşam döngülerinin tüm yönlerini belgeleme hususunda gerçekten motive eden şey budur.

Van Dokkum, kitabının yusufçuk yaşam döngüsünü tam olarak anlatabilmesi için Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da 50 farklı yere seyahat etti. Sonuç, nadiren filme alınan bu hassas yaratıklara harika bir bakış sunuyor.

 Bu muhteşem görsellerden bazılarını incelemek için galerimizi ziyaret edebilir ve Dragonflies: Magnificent Creatures of Water, Air ve Land kitabını Amazon üzerinden satın alabilirsiniz.

dragonflies, yusufçuk kuşları fotoğraf galerisi