Japonya'da Bulunan Pokemonumsu Sincap

04.09.2020 / Çevre / Genel

Japonya birçok sevimli canlı türüne ev sahipliği yapması ile ünlüdür. Fakat bu küçük boyutlu sincaplar listenin başında yer alıyor.

Japonya'da Bulunan Pokemonumsu Sincap

Sibirya uçan sincabı (Pteromys volans) ismiyle bilinen, gri renkli, küçük boyutlu ve iri gözlü bu sevimli hayvanlar Japonya'nın Honshu ve Kyushu adaları ile Baltık Denizi'nden Sibirya'ya kadar uzanan geniş bir alanda bulunur. Alt alp ormanlarında ve boreal yaprak dökmeyen ormanlarda yaşayan bu gece hayvanları, 20 santimetreye kadar olan vücutları ve 14 santimetrelik kuyrukları ile görünmesi oldukça zor olan canlılardandır.

Her ne kadar isim olarak “uçan sincap” dense de bu sevimli yaratıklar aslında uçamaz. Bunun yerine, ağaçtan ağaca kaymak için patagium adı verilen bir zar kullanırlar. Tohumlar, meyveler, ağaç yaprakları, tomurcuklar ve ağaç kabuğuyla ziyafet çeken bu kemirgenler günlerinin çoğunu ağaçların deliklerinde geçirir. Yılda yalnızca bir veya iki kez çiftleşirler ancak popülasyonları çok fazladır.

Küçük olmalarının getirdiği sevimlilik ve pokemona benzer karikatürize özellikleri şimdiden onları Japonya'da favori haline getirmiş durumda. Ve burada oldukça güvendeler.

adorable japanese flying squirrels, sevimli japon uçan sincabı

adorable little squirrels,küçük sevimli gri renkli sincaplar

cutest squirrels ever,dünyanın en sevimli iri gözlü sincapları

squirrels like a pokemon, pokemona benzeyen şirin sincap