Nicholas Busch'un Çarpıcı Dioramaları

11.09.2019 / Kültür / Sanat / Sinema

Portre fotoğrafçısı Nicholas Busch, en sevdiği filmlerin peyzaj dioramalarını oluşturup çarpıcı masa üstü fotoğrafları çekiyor.

Nicholas Busch'un Çarpıcı Dioramaları

Oz Büyücüsü, Alice Harikalar Diyarında, Mary Poppins ve kişisel favorisi olan Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerden sahneler oluşturan Busch, ilk proje olarak özellikle Oz Büyücüsü’nü tercih ettiğini ve Dorothy'nin dünyasını inşa edip keşfetmenin kendisine büyük bir keyif verdiğini ifade ederek şunları ekliyor:

Evet, yaptığım iş çok keyifli ve insanlar buna bayılıyor ama diorama (bir anın ölçekli modellenmesi) oluşturmak hiç de kolay değil. En zor yanı, manzaramın son imajımda bana uygun kompozisyonu sağlayacağından emin olmak. Zeminin yüksekliğini yanlış hesaplarsam ve görüntünün bazı kısımlarını birbirini engelleyecek açıyla denk gelirse, her şeye baştan başlamak zorunda kalıyorum. Görüntüyü doğru bir şekilde elde edebilmem için her şeyin doğru şekilde hizalanması gerek.

Busch, bir ila üç ay arasında bir süre alabilen bir dioramayı bitirdiğinde, projenin fotoğraflanma sürecine geçiyor. Ve işte sonucunda bu harika enstantaneleri yakalıyor.

nicholas busch diorama örneği - yüzüklerin efendisi

nicholas busch diorama örneği - mary poppins

nicholas busch diorama örneği - oz büyücüsü

nicholas busch diorama örneği - yüzüklerin efendisi 2

nicholas busch diorama örneği - alice harikalar diyarında