Vintage Kâğıtlar Zarif Kalem Çizimleriyle Buluşuyor

20.07.2023 / Kültür / Sanat / Genel

İngiliz sanatçı Mark Powell, kullanılmış kartpostal ve oyun kartları gibi materyalleri zarif kalem ve mürekkep çizimleriyle buluşturuyor.

Vintage Kâğıtlar Zarif Kalem Çizimleriyle Buluşuyor

Powell, insan figürlerinden hayvanlara kadar uzanan konularının her birini bir tükenmez kalem kullanarak dikkatlice işliyor. Bu çizimler genellikle daha büyük bir yüzey oluşturmak için birlikte düzenlenmiş birden fazla ephemera parçasını kapsıyor. Bu sebeple eserlerini Ephemera Serisi altında topluyor.

Ephemera serisine, Birinci Dünya Savaşı'nda ön cepheden gönderilen bir zarf bulduğumda başladım ve o zamandan beri devam ediyorum. Alışılmadık kâğıdın, tıpkı benim çizdiğim yüzler gibi, üzerinde zamanın geçişinin işaretleriyle kendi hikâyesini anlattığını görüyorum. Her ikisi de anlatılmayan bir hikâye sunuyor.

Göz doğal olarak çarpıcı resme yönelirken, bu çizimlerin malzemeleriyle nasıl etkileşime girdiğini görmek fazlasıyla ilginç. Örneğin bir çift fil, gövdelerini bir dizi zarf boyunca birbirine dolarken, büyük bir kuş güneş sisteminin bir diyagramı boyunca uçuyor.

Mark Powell'ın titiz çizgi çalışmasından bir iskambil destesine bırakılan kişisel dokunuşlara kadar her parçada keşfedilecek sayısız ayrıntı var. Bu eserlerin bir kısmını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Mark Powell Ephemera Art Series Gallery