Swatch Markasının Bilinmeyen Hikâyesi

17.07.2023 / Moda / Magazin / Genel

1983 yılında Swatch Group bünyesi altında kurulan ve dünyanın en büyük saat üreticisi haline gelen Swatch’un isim hikâyesi.

Swatch Markasının Bilinmeyen Hikâyesi

İlk saat, M.Ö. 4000’li yıllarda Mısır’da kullanılmaya başlamış ve hayvanların düzenli olarak beslenmesi, tarım ürünlerinin belirli zamanlarda ekilmesi ve sulanması, hasat sonrası ürünlerin belirli vakitlerde pazar yerlerine taşınması gibi işlerin sistematiğe bağlanması için kullanılmıştır.

İnsanlığın gelişmesi, toplum yapılarının güçlenmesi ve devletlerarası ilişkilerin artması gibi birçok sebepten dolayı zaman kavramı daha da önemli bir hal almıştır. Dolayısıyla başlangıçta devlet statüsünde yer almaya başlamış, sonrasında toplum bazına indirgenerek büyük saat kuleleri inşa edilmiştir.

15. yüzyılın ortalarına gelindiğiyse bazı mucitler, saat kulelerinde kullanılan köstekli sistemini cepte taşınır hale getirerek ilk kişisel saati oluşturmuştur. Her ne kadar yaygınlaşması biraz daha vakit almışsa da 17. ve 18. yüzyıllara gelindiğinde, kişisel anlamda birçok kişinin sahip olmak istediği bir ürün haline gelmiştir.

Kişisel köstekli saat

Buna rağmen, kişisel anlamda sahip olunan saat kültürü 20. yüzyılın başlarına doğru ancak oturmuştur. Bundaki en büyük etken 1970'li yıllarda Asya'dan gelen ucuz saat furyasıdır. Herkesin çok uygun fiyatlara bu aksesuara sahip olması İsviçre saat endüstrisinde bir kriz yaratmıştır.

1930 yılında kurulan SSIH (Societé Suisse de l’Industrie Horlogère) ve 1931 yılında kurulmuş olan ASUAG (Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie) firmaları birleşerek 1983'te SMH (Société de Microélectronique et d'Horlogerie SA / Schweizerische Gesellschaft für Mikroelektronik und Uhrenindustrie AG) adıyla ortak olmuşlar ve bu durumun üstesinden gelmek için fikir birliği yapmışlardır. Bu fikrin vizyonunu 1998 yılında isimlerine de taşıyarak Swatch Group şeklinde değiştirmişlerdir.

Peki Neden “SWATCH”?

Yukarıda da söylediğimiz gibi dünyada kişisel saat anlayışının oturması bile çok yakın zamana denk gelmektedir. Bunda, kol saati denilen aksesuara ulaşmanın kolaylığı ve uygunluğu etkili olmuştur.

Fakat bir tanesi fazlasıyla iş görüyorken insanlar neden ikinci saate sahip olmak istesin? İşte Swatch Group, fazlasıyla öngörülü davranarak kişisel ihtiyaçtan kullanılan saatin yanına bir başka saat daha almanız gerektiğinin algısı üzerine çalışmıştır ve adını Second Watch (ikinci saat) tamlamasından türeterek SWATCH haline getirmiştir.

Swatch markasının bilinmeyen hikayesi

Çevremizde rahatlıkla gözlemleyebildiğimiz ve hatta kendimizde de bulunan “kişisel tarz” meselesi özellikle günümüzde oldukça önemli bir hale gelmiştir. İnsanların kendilerinin farklı yönlerini göstermeye yatkınlığı ya da aynı yönlere sahip olan insanları herhangi bir iletişim yöntemi kullanmadan gözlemle keşfedebilmesine yarayan bu durumu, SWATCH Group kendi lehine kullanmıştır.

Bir saat, zamanı okuma ihtiyacınız için yeterli olabilir ama ikincisi tarzınız içindir. Kendinizi daha iyi yansıtmak için neden bir tane daha aksesuara sahip olmayasınız?