Tarih Boyunca Bulunan İlk Protez

31.07.2023 / Tarih / Genel

M.Ö. 1000 yılına ait olduğu düşünülen ve 1997 yılında Antik Mısır’da bulunan ayak parmağı protezi, tarihe büyük bir perde araladı.

Tarih Boyunca Bulunan İlk Protez

Bir papazın kızının kesik ayak parmağı için tasarlanan kesildikten sonra ayağı için kullanılan bu inanılmaz teknoloji parçası 3000 yıl önce yaratıldı.

Kısa süre önce arkeoloji çalışmaları sırasında bulunan parçanın, kız çocuğu için yalnızca estetik bir kaygı gütmediği aynı zamanda dengesini ve hareketliliğini sağlayan çarpıcı bir medikal parça olduğu da tespit edildi. Ahşap, bitki lifleri ve deriden üretilen bu ustalıklı şaheser, iyi bir matematik bilgisi, fazlasıyla zaman ve emek de istiyor.

Yüksek sosyal sınıflardan insanların olduğu bir mezar odasından gömüsü çıkarılan ve bu sebeple sosyal statüsünün yüksek olduğu düşünülen çocuğun bu aparatı, iskelete bağlı olarak bulundu. Mezarın kuru iklimi mükemmel korunmaya izin verdi.

Şimdiye kadar bulunan en eski protez olan bu parça, insanların fiziksel farklılıklar, yaralanmalar ve rehabilitasyonla baş etme ve fiziksel zorlukları aşma konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor. Bu antik protez, şu anda Mısır'ın Kahire kentindeki müzede sergileniyor.

Ancient Egyptian prosthetic, 1000 BC, Cairo

Tarih boyunca bulunan ilk protez

Şimdiye kadar bulunan en eski protez

Antik protez

İlk protez