Tavuk ve Horozların Muhteşem Portreleri

17.05.2022 / Fotoğraf: Alex Ten Napel / Kültür / Sanat / Genel

Güzel sanatlar fotoğrafçısı Alex ten Napel, güzel portreleriyle tanınır ve bu portreleri sadece insanlarla sınırlandırmaz.

Tavuk ve Horozların Muhteşem Portreleri

On Napel Chickens ve Hens and Roosters serisi ile tüylü dostlarımızın da mükemmel modeller olabileceğini kanıtlayan sanatçı, düz renkli arka planların önünde çektiği fotoğraflarda, özellikle tavuk ve horozların zarafetini ve güzelliğini zengin ayrıntılarla göstermeye çalışıyor.

Alex ten Napel, 25 yıllık portre çekme deneyimini yeni bir şeye aktarabileceğini 2014 yılında fark etti. Fransa'da tatildeyken yer kahvaltısı ettiği sırada yanına bir tavuk geldi. İşte o zaman kafasında bir ampul yandığını söyleyen fotoğrafçı o anki duygularını şu şekilde ifade ediyor:

Bir bakıma aynı seviyede olduğumuz için onu farklı bir perspektiften gördüm ve farklı yönlerini fark ettim. Sosyal, eğlenceli, dokunaklı ve meraklıydı. Fazlasıyla insanvariydi! Aynı dönemde, fotoğraflamak için yeni bir konu arıyordum. Birçok portre serisi yapmıştım ve rotayı değiştirmem gerektiği fikrine kapılmıştım. Kendi kendime ‘neden tavuklar ve horozlar üzerinde çalışmıyorum ki?’ diye sordum.

Ten Napel, yeni konuları hakkında öğrenebildiği kadar çok şey öğrenerek kendini projeye büyük bir zevkle attı. Bu, kümeslerinde dolaşabileceği ve büyük Hollandalı ressamların 17. yüzyıldan kalma kümes hayvanı resimlerine bakabileceği Barneveld'deki Kümes Hayvanları Müzesi'ne uzun ziyaretler anlamına geliyordu. Tavukları ve horozları yakından inceledikten sonra, özel bir şey bulduğunu anladı.

Yürüyen sanat eserleri gördüm. Çok çeşitli renk ve desenlere sahip güzel tüyler giymişler. Bir podyumda mankenler gibi zarif bir şekilde yürürler, bale dansçıları gibi zarif bir şekilde dans ederler ve jimnastikçiler gibi akrobatik hareketler yaparlar. Onları izlemek adeta bir şölen gibi.

Kendini hazır hissettiğinde, temas kurduğu bir yetiştiricinin ahırında bir mobil fotoğraf stüdyosu kurdu ve işe koyuldu. Canlı hayvanlarla çalışmanın kendiliğindenliği fotoğrafçı için yeni bir şeydi ve ateşlediği yaratıcı kıvılcım elle tutulur cinstendi. Bu hayvanların, insanlardan farklı olarak, kamera önünde hiçbir şey saklamaya çalışmadıkları için çok heyecanlı bir deneyim oldu.

Ten Napel'in tavuklara ve horozlara olan takdiri ve saygısı, çalışmalarında kendini gösteriyor. Başkalarının da bu hayvanların çekiciliğini ve kişiliğini görmesini umuyor. Bu duyguya ortak olmanız adına hazırladığı serilerden bazı ilgi çekici fotoğrafları görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Alex Ten Napel Chickens, Hens, and Roosters Photography