Okyanusta Batık Anıtsal Yüzler

23.02.2021 / Kültür / Sanat / Çevre

İngiliz heykeltıraş Jason deCaires Taylor, çevremizi ve doğamızı korumaya yardımcı olmak için sanatsal pratiğini kullanıyor.

Okyanusta Batık Anıtsal Yüzler

Daha açık bir şekilde ifade edecek olursak, heykeller için yenilikçi su altı müzelerinde sığınak oluşturuyor ve deniz yaşamını da dolaylı olarak koruma altına alıyor. Taylor'un son çalışması da, Cannes Su Altı Müzesi’ndeki altı anıtsal maskeli yüz.

Çevredeki Posidonia deniz çayırlarının önemini vurgulamak ve korumak için oluşturulan 6 metreden uzun olarak tasarlanan her heykel aynı zamanda dalgıç ziyaretçilerin de beğenisine sunuluyor. İlginç yeni bir dalış noktası yaratmanın yanı sıra, eski tekne motorlarının, borularının ve diğer insan yapımı döküntülerin kaldırılmasını kapsayan bir dizi çalışma ile enkazların temizlendiği Cannes Müzesi projesi, Sainte-Marguerite adasındaki flora ve faunayı çekmeye de yardımcı olabilir.

Bir zamanlar efsanelere ve popüler filmlere ilham veren gizemli bir mahkûm olan Demir Maskeli Adam'ın evi olan adada, çayır ceplerinin arasına ve beyaz kumlu açık alanlara yerleştirilen gücü ama bir o kadar da kırılganlığı temsil eden heykeller sayesinde artık teknelerin müzenin yakınında demirlemesine izin verilmiyor ve bu da ekosistemin yakınında daha fazla hasar veya enkaz birikmesini engelliyor.

Cannes Sualtı Müzesi’ndeki bu muhteşem okyanus manzarasını yakından görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için Jason deCaires Taylor’un websitesini ya da Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

jason decaires taylor underwater museum gallery