Tekrar Canlanan Siyah Beyaz Fotoğraflar

28.08.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Büyükbabası Jack Sharp'ın çevresinde çektiği binlerce fotoğrafın negatifini tarayan Dylan Scalet, bu kıymetli hazineyi halka sundu.

Tekrar Canlanan Siyah Beyaz Fotoğraflar

Dylan Scalet’in fotoğrafçılığa bu kadar ilgili olmasının altında yatan en büyük sebep de bu olsa gerek. Dedesinin çektiği görsellerin büyüsüne kapılarak büyüyen ve çalışmalarına hayran olan sanatçı, üzerindeki bu derin etkiyi ortaya çıkararak herkesle paylaşmak istedi.

İlk olarak 2014 yılında Sharp'ın negatiflerinin bir kutusunu miras aldığında doğrudan onları taramayı amaçlamıştı ancak yüksek kaliteli bir tarayıcıya yatırım yapmak için doğru zamanın gelmesini bekledi. Pandemi süreci ona başlamak için tekrar ilham verdi.

jack sharp Street photography winter

1928'de Birleşik Krallık'ta doğan Jack Sharp, CERN'e mühendis olarak katılmak için 1955'te İsviçre'ye taşındı. CERN amatör fotoğrafçılık kulübünün bir parçası olduğu için fotoğraf tutkusu da orada büyüdü. Sharp, 1950'den 1970'e kadar hobisini geliştirdi ve binlerce fotoğraf çekti. Koleksiyonda en öne çıkan şey ise sokak fotoğrafçılığı.

Aslında Scalet, Henri Cartier-Bresson ve bir başka gizli sokak fotoğrafçısı Vivian Maier gibi harika fotoğrafçılarla büyükbabası arasında bir bağlantı görüyor. Sharp'ın siyah beyaz fotoğrafları, ister oyun oynayan çocuklar ister sokaklarda doğaçlama davranan yetişkinler olsun, anı yakalayan, ışıklandırma ve kompozisyon açısından da oldukça güzel kompozisyonlar sunuyor.

Bu, Scalet'in yüz yüze hiç tanışmadığı, ancak çok şey borçlu olduğu bir adama dokunan bir övgüsü adeta. Sharp'ın projeden fazlasıyla memnun olacağından emin olarak şunları söylüyor:

Ben doğmadan önceki yıl vefat ettiği için onunla tanışmanın zevkini hiç yaşamadım. Ancak onun adını soyadım olarak taşıma onuruna sahibim ve bu projede çalışmak için gerekli eğitim ve becerileri edindiğim için mutluyum. Ona büyük bir teşekkür borçluyum çünkü bu projeyi gerçekleştirmekten gerçekten zevk aldım.

Dylan Scalet artık Instagram hesabında her gün dedesinin çektiği bir fotoğrafı paylaşıyor ve onun bu yeteneğini onurlandırmak için oluşturduğu websitesine herkesi bekliyor. Bizler de sizler için derlediğimiz harika galeriyi beğeninize sunuyoruz.

jack sharp Street photography gallery