Ünlü Figürlerin Gerçekçi Portreleri

29.08.2021 / Bilim / Teknoloji / Kültür / Sanat

Nefertiti, Kleopatra, Jesus (İsa), Aphrodite gibi ünlü tarihi figürlerin gerçek hayatta nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi?

Ünlü Figürlerin Gerçekçi Portreleri

Hollandalı fotoğrafçı ve dijital sanatçı Bas Uterwijk size oldukça iyi bir tahmin gösterebilir. Yenilikçi sinir ağı rekonstrüksiyonlarını kullanarak ünlü tarihi şahsiyetlerin muhteşem AI (Illustrasyon) portrelerini oluşturan sanatçı, izleyicileri diğer zaman periyotlarının yanı sıra eski Mısır, Rönesans ve 18. yüzyıl Avrupa'sına da taşıyor.

Binlerce insan yüzü referansıyla eğitilen "Derin Öğrenme” ağları ile gerçeğe çok yakın insan portreleri tasarlayabilen Uterwijk, insan yüzünün binlerce yıldır önemli ölçüde değişmediğini, bazı nüanslar dışında bizlere çok benzediğini fakat onları antik sanat formlarının genellikle çarpıtılmış tarzlarında gördüğümüz için oldukça yanıldığımızı iddia ediyor.

Sanatçı, Tutankhamun ve I. Elizabeth gibi fazlasıyla ehemmiyet arz eden tarihi şahsiyetleri gerçekçi portrelerde yeniden hayal etmekle kalmıyor, aynı zamanda dijital manipülasyonlarını, Michelangelo'nun David heykeli ve Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa tablosu da dâhil olmak üzere ünlü sanat eserlerine de uyguluyor.

Tarihi figürlerin yapay zekayla oluşturulan daha fazla dijital portresini görmek galerimizi ziyaret edebilir ve sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Bas Uterwijk AI portraits gallery