Vahşi Doğaya Adanmış Hayatlar

08.10.2020 / Çevre / Kültür / Sanat

Danimarkalı vahşi yaşam fotoğrafçıları Uri Golman ve Helle Olsen, hayatlarını hayvanların güzelliğine dikkat çekmeye adadı.

Vahşi Doğaya Adanmış Hayatlar

Her iki fotoğrafçı da genç yaşlardan itibaren doğaya ilgi duydu. Uri, Sir David Attenborough ve Jacques Cousteau'ya hayranlık duyduğunu, Helle ise çocukken yaptığı yelken maceralarından ilham aldığını hatırlıyor. Bir keşif gezisinde buluştuktan sonra birbirlerine aşık oldular ve Helle profesyonel bir fotoğrafçı olarak Uri'ye katıldı ve sonunda National Geographic ile çalışmaya başladı.

uri golman and helle olsen national geographic photographer

Bu harika çift, kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz hayvanların olumlu görüntülerini yakalamak için Kuzey Kutbu'ndan Afrika'ya kadar dünyanın birçok noktasını dolaştı. Bununla birlikte, birkaç yıl önce Afrika'dayken yaşadıkları bir acı olay işlerinin gidişatını sonsuza kadar değiştirdi.

İkili 2017 yılında üçüncü kez Gabon'da bir belgesel çekiyordu. Orada, yerel bir pazarda aşırılık yanlısı bir kişi Uri'ye beklenmedik bir şekilde saldırdı ve onu on kez bıçakladı. Kalbine, karaciğerine ve ana atardamarına bıçak darbeleri indiren saldırgan, Helle’nin müdahaleleri sonucunda kaçmak zorunda kaldı. Uri hemen hastaneye sevk edildi ama durumu fazlasıyla kritikti. Dokuz gün sonra, bir Alman uçağı onları Danimarka'ya götürdü ve yoğun bakım tedavisine orada devam edildi.

Uri yaşam mücadelesini kazandı fakat uyandığında konuşamaz, yutkunamaz ve yürüyemez bir haldeydi. Ancak iki buçuk yıllık yoğun rehabilitasyondan sonra taburcu olabildi. Konuşma, yutma ve kollarındaki hareket yeteneğini yeniden kazandı. Yavaş yavaş yürümeyi öğrenme sürecine bile başladı. Ve inanılmaz bir şekilde, tüm bu yaşanmışlıklara rağmen vahşi hayata yardım etme arzusundan asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Tüm rehabilitasyon süreci boyunca, görüntülerin küratörlüğünü yapmalarına yardım eden yakın bir arkadaşın yardımıyla, tüm çalışmalarını kapsayan ve ustaca hazırlanmış bir kitap ürettiler. Yedi kıtadaki 25 keşif gezisinden en güzel ve anımsatıcı görüntülerin derlendiği Wild Africa isimli kitapları, “sevdiğin şeyi koruyacaksın" felsefesini kapsamakta ve karşılaştıkları tüm hayvanlara bir aşk mektubu niteliği taşımakta.

uri golman and helle olsen book wild africa

Kararlı çift aynı zamanda kendilerine ait olan Vahşi Doğa Vakfı'nı kurdu. Bu hayır kurumu ile mevcut koruma, doğa restorasyonu ve politika oluşturma projelerini yaratmayı ve desteklemeyi umuyorlar. Daha önce olduğu gibi artık fotoğrafçı olarak sahada olmasalar bile, deneyimlerini ve bilgilerini bir fark yaratmak için kullanıyorlar.

Uri ve Helle’nin çektiği fotoğraflardan bazılarını görmek için galerimize göz atabilir ya da daha fazlasına göz atmak için websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

vahşi doğa fotoğrafları