Venedik Karnavalı Göz Dolduruyor

18.2.2019 / Seyahat / Kültür / Sanat

Özellikle maskeli kostümleriyle her sene ses getiren ve turist akınına uğrayan Venedik Karnavalı renkli görüntülere sahne oluyor.

Venedik Karnavalı Göz Dolduruyor

1162 yılında Venedik Cumhuriyeti'nin Aquileia Patriği Ulrico di Treven'e karşı kazandığı zaferden sonra, bu zaferin onuruna, San Marco Meydanı'nda toplanıp dans eden insanlarla temeli atılan Venedik Karnavalı, sonrasında her sene kutlanarak Rönesans'ta resmi hale getirildi.

venedik karnavalı 2019, venedik de karnaval, venedik karnavalı etkinlikleri, venedik karnavalı fotoğrafları

Venedik’in manevi bir motivasyon kaynağı olan ve dünyada müthiş bir prestij oluşturan festival, her ne kadar Kutsal Roma İmparatoru'nun egemenliği altında olan II. Francis tarafından, 1797'de tamamen yasaklansa da, on dokuzuncu yüzyıl itibariyle yeniden ortaya çıktı.

Her sene 3 milyon turistin akınına uğrayan Venedik Karnavalı, sadece rengarenk görüntülere sahne olmakla kalmıyor, ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen kostüm ve moda tasarımcılarının yoğun ilgi gösterdiği ve kıyasıya mücadele ettiği “en güzel maske” yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.

venedik karnavalı maske çeşitleri, venedik de karnaval, venedik karnavalı etkinlikleri, venedik karnavalı fotoğrafları, venedik karnavalı fotoğraf sergisi

Bu sene de 16 Şubat itibariyle başlayan ve 5 Mart’a kadar devam edecek festivalin teması “ay” olarak belirlendi. Temsili olarak yapılan ve ay şeklinde bir balonun altında süzülen 15'inci yüzyıl Venedik gemisi ve Ay’a doğru yolculuk yapan akrobatlarla, izleyenlere masalsı bir gösteri sunuldu.