Ateş Soluyan Üç Başlı Ejderha Heykeli

29.12.2021 / Seyahat / Genel

Orta çağ masallarından çizgi filmlere ve en son Game of Thrones serisine kadar karşımıza çıkan ejderhalar yüzyıllardır insanları büyülüyor.

Ateş Soluyan Üç Başlı Ejderha Heykeli

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kültürün muhtemelen bu efsanevi yaratık hakkında kendine ait hikâyeleri mevcuttur. Rusya ve Ukrayna folklorunda ise Zmei Gorynich (Dağın Oğlu) olarak adlandırılan ejderhalar oldukça popülerdir. Özellikle Rus kaynaklarında yılanın mutasyona uğramış bir canavarca bir türü olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.

Lipetz bölgesindeki küçük Kamenka köyünün dışında yer alan Rus Tema Parkı Kudykina Gora'da bulunan ve efsanelerde yer alan 49 fit uzunluğunda demir ve betondan oluşturulan ejderha heykeli ise, size bu meşhur miti gerçek boyutlarıyla görme fırsatını sunuyor.

Ukraynalı sanatçı Vladimir, 2015 yılında başladığı heykeli iki sene sonra tamamlayarak, ortaya uzun ve kıvrık boyunlarda, hepsi farklı yönlere işaretlenmiş üç baş; iki kanat ve dört devasa bacaklı hayranlık uyandırıcı bir eser ortaya koydu. Karmaşık ayrıntılarla kapladığı gövdesi, yüzey pulları, pençeleri ve dişleri ile daha gerçekçi ve heybetli görünen figür görenleri hayrete düşürüyor.

Ejderhanın görsel görünümü başlı başına inanılmaz olsa da asıl olayı her hafta sonu ve resmi tatillerde saat 19.00'da her bir kafasından ateş soluması ve korkunç bir çığlık atması.

Russian theme park Kudykina Gora Zmei Gorynich 1

Russian theme park Kudykina Gora Zmei Gorynich 2

Russian theme park Kudykina Gora Zmei Gorynich 3

Russian theme park Kudykina Gora