2020'nin En İyi Mimari Fotoğrafları

02.05.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılar çalışmalarını ücretsiz Agora fotoğraf uygulamasına yükleyerek yapay mimarinin ihtişamını kutladı.

2020'nin En İyi Mimari Fotoğrafları

Fotoğrafçıların en iyi benzersiz mimari çekimlerinin paylaşılmasının istendiği AGORA’nın #Architecture2020 hashtagiyle başlattığı fotoğraf yarışmasına 10.000’den fazla fotoğraf gönderildi. İnanılmaz bir görsel zenginlik barındıran çalışmalardan ise Vietnam'ın Altın Köprü imajını kadrajlayan sanatçı Tran Tuan Viet 1000 dolarlık ödülün sahibi oldu.

Golden Bridge by Tran Tuan Viet, Vietnam. Winner Architecture 2020

Ba Na Hills dağ beldesindeki Danang'da bulunan Altın Köprü, devasa beton eller tarafından havaya kaldırılmış gibi görünüyor. Vietnamlı fotoğrafçının görüntüsü, köprünün bu havadan görünümünde, deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte bulunan mimarinin görkemli ruhunu yakalıyor.

Kahire’de çektiği bir bina görseli ile 50 finalistten biri olmaya hak kazanan Türk fotoğrafçı Banu Diker de o anı şöyle anlatıyor:

Harika bir hava vardı ve gökyüzü açık maviydi. Kadrajıma aldığım binanın pencereleri de yansıyan ışıktan dolayı gökyüzü mavisi şeklinde görünüyordu ve apartmanın eskimiş betonları kadrajdaki tek farklı rengi oluşturuyordu. Bunu fark ettiğimde kontrastın harika olduğunu düşündüm ve fotoğrafı çektim.

Hem sevilen binaları hem de dünyamızı şekillendiren anonim yapıları fotoğraflayarak kendi mimari vizyonlarını yakalayan diğer finalist sanatçıların çalışmalarını görmek için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

agora architecture 2020 fotoğraf yarışması finalistleri galeri

Ayrıca AGORA tarafından her hafta gerçekleştirilmeye çalışan fotoğraf yarışmalarına katılmak için ücretsiz uygulamasını hemen indirebilir ve fotoğraflarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. Amatör ve profesyonel çalışmalarınızı sunabileceğiniz ve dilediğiniz fotoğrafları oylayabileceğiniz yarışmalarda adil bir rekabetle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.