Acı Biberin Faydaları

26.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Birçok kişi acı besinler çok beğenerek tüketmektedir. Peki, acı yemenin faydaları nelerdir? 

Acı Biberin Faydaları

Yemek kültürümüz olmazsa olmazı, salatalara, çorbalara lezzet katması için bol bol kullanılan acı biber, tüketirken biraz ağzımızı yaksa da sağlık için oldukça faydalıdır. Özellikle kış mevsiminde grip kendini daha fazla göstermektedir. Bu durumda mutlaka bağışıklık sisteminin güçlü olması şarttır. Acı biberin içerisinde ise bol oranda c vitamini yer alır. Eğer sizde bağışıklık oranınızı güçlendirmek ve aynı zamanda gribal karşı korunmak için acı tüketebilirsiniz.

Ülkemizde fazlaca tüketilen acı biberin üretimi ise İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yapılır. Acı biberin içerisinde en etkili madde capsaicindir. Bu nedenle de tüketildiğinde hemen vücudu rahatlatır ve vücutta bulunan ağrıyı azaltarak yok eder.

Doğal ağrı kesici olduğu bilinir. Sizde vücudunuzdaki ağrıyı doğal bir şekilde kesmek için acı tüketebilirsiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan acı biberler, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve metabolizmanın hızla çalışmasını sağlar. Acının içerisinde antioksidan, beta karoten ve aynı zamanda c vitamini bulunur. Bu sebepten dolayı da acı tüketmek kalp krizi seviyesini düşürür. Kalp sağlığının korunmasını sağlar. Artış göstermesini sağlar ve bu sebepten dolayı da felç gibi sorunların da önüne geçer. Herkes bilir ki acının iştah acıcı özelliği vardır. 

Eğer kendinize hâkim olursanız acı biber yemek zayıflatmaktadır. Çünkü acı yemek metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakar. Bu nedenle de düzenli aralıklar ile tüketilir ise zayıflatır. Ancak birçok hastalığın şifa olan acı biberin ölçüsüz tüketilmesi halinde rejlü ve basur gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. 

Her mevsim tezgahlarda bulabileceğimiz renk renk, çeşit çeşit, acı-tatlı biberleri taze olarak çıtır çıtır yemenin lezzeti bir başka olsa da, turşudan salçaya, kuruluktan baharata birçok farklı tat yaratmak mümkün. Yemeklerin başkahramanlarından biri olan biberin sağlığımız içim de faydaları var. İşte bunlardan bazıları..

Acı Biberin Faydaları?

1. Metabolizmayı Hızlandırır:

Acı biberin en bilinen faydalarından biri metabolizmayı hızlı çalıştırmasıdır. Diğer gıdalara göre lif bakımından oldukça zengin olan acı biber, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler ve kabızlığa iyi gelir. Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan acı biber, kabızlıktan kaynaklı şişkinliğe de iyi gelerek fazla kilo verme hızını arttırır. 

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Acı biber, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bundan dolayı vücudu toksinlerden ve iltihaplardan arındırır. Vücut direncini hastalıklara karşı arttırır. Bununla birlikte vitamin ve mineral bakımında da oldukça zengin olan acı biber, vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. 

3. Mevsim Geçişlerinde Hastalıklardan Korur:

Bağışıklığın daha düşük olduğu mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için acı biber tüketilmesi tavsiye edilir. Yaz aylarında bünyesi yaz sıcaklığına alışan insan bedeni kışa geçiş sürecinde sıkça hastalıklara yakalanır. Bunun yaşanmaması için acı biber veya acı baharatlar tüketerek bağışıklığın güçlenmesi sağlanabilir.

4. Solunum Yollarına İyi Gelir:

Acı biber, solunum problemlerine oldukça etkilidir. Solunum problemi yaşayan astım, bronşit ve sinüzit rahatsızlığı olanların bol bol acı biber tüketerek solunum yollarını açmaları tavsiye edilir. Nefes alma güçlüğü çekenlerin solunum yollarını açarak rahatlatır. Özellikle burun tıkanıklığı olanların salata ve çorbalarda acı biber tüketmeleri tavsiye edilir. 

5. Doğal Ağrı Kesicidir:

En şiddetli ağrıların tedavi edilmesinde dahi acı biber tüketilmesi tavsiye edilir. Acı biber, kronik baş ağrısı, migren, romatizma gibi en şiddetli ağrıların dahi kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Bunun dışında ağrıyan bölgeye acı biber yağı da sürerek ağrının kısa serede geçmesi sağlanabilir. 

6. Kanser Karşı Savaşır:

Güçlü antioksidan kaynağı olan acı biber, kanser hücrelerine karşı savaşarak kanserin vücutta yayılmasına engel olur. Zararlı alışkanlıklar ve yanlış beslenmeden kaynaklı olarak vücutta meydana gelen toksinlerin atılmasını sağlar ve kanserin yayılmasına ciddi şekilde etkiye sahiptir. 

7. Hafızayı Güçlendirir:

Alzheimer riskini azaltan acı biber, hafızayı güçlendirerek unutkanlığa iyi gelir. Acı biber, özellikle yaşlılığa bağlı meydana gelen hafıza problemlerine fayda sağlamaktadır.

Acı biberin sayısız faydası varken aşırı miktarda tüketilmesi halinde mide ve bağırsak problemlerine neden olabilir. Özellikle kronik mide hastalığı olanların acı biber tüketimi konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.