Animasyon Tarihinin Mihenk Taşı

19.08.2021 / Kültür / Sanat / Sinema

Japonya'daki animasyon film sektörünün öncülerinden olan Junichi Kouchi ve animasyon tarihi açısından bir mihenk taşı niteliği taşıyan 1917 yapımı Namakura Kılıcı (Namakura Gatana no Maki / The Dull Sword) filmi, bu alandaki kimi üst akıllar tarafından “ilk anime” olarak kabul edilir.

Animasyon Tarihinin Mihenk Taşı

2008 yılında Video Kültür Tarihçisi Natsuki Matsumoto işbirliği ile filmin 2 dakikalık versiyonu, sahip olduğu yanıcı pozitif (sarı) boyadan dijital olarak restore edilmiştir. Ancak daha sonra 2014 yılında yapılan bir araştırmada, animasyonun neredeyse tam sürümüne ulaşıldı. Daha önce restore edilen kısımdan sonraki ikinci kısım, yanıcı boyalı pozitif (yeşil) ağırlıklı olarak restore edildi.

Hemen ardından iki farklı restorasyonu birbiriyle birleştirme çalışmaları başlatıldı. Her iki versiyonun da kare kare birbirini tamamlayan parçaları vardı ve mükemmel bir en uzun versiyon oluşturmaya çalışıldığında sırasıyla yeşil, sarı, yeşil, sarı kısımlardan birleştirme yapmak gerekiyordu.

En büyük risk olarak, bu değişimlerin ve renkli geçişin izleyiciyi yoracağı ve şaşırtacağı düşünülüyordu. Neyse ki, her iki malzemede de yalnızca birkaç çerçeve eksik olacak şekilde, tam sürüme mümkün olduğunca yakın bir şekilde kurgulandı ve son sahnesi hariç tüm bölümler, filmin orijinal rengi olan yeşile boyandı ve o şekilde sunuldu. Aşağıdaki linkten orijinal halini izleyebilirsiniz:

https://animation.filmarchives.jp/en/...

Bu şekilde dijital restorasyon sürümü yani filmin en uzun hali, 16 fps ve 4 dakika olarak tamamlandı. Böylece geleneksel "Namakura Sword" görüntüsü izlenceye alındı. İlk gösterimlerinin ardından, o dönem meşhur olan "Activity Photo Magazine" adlı film dergisinde fazlasıyla beğenildi.

Aynı sıralarda "Activity World" film dergisinin Eylül 1917 sayısında bu eserin film incelemesi "Convex Bo New Picture Book Trial Zan" adıyla yayınlandı. Bu makale, literatürdeki bilinen en eski anime incelemesi olarak tarihe geçti.