Mehmet Fuat Ödülleri

24.08.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Mehmet Fuat eleştiri ve inceleme ödülleri İstanbul Bilgi Üniversitesi, deneme ödülleri Adam Yayınları tarafından desteklenmektedir.

Mehmet Fuat Ödülleri

Mehmet Fuat 1926 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Vedat Örfi iyi derecede Fransızca biliyordu. Gazetecilik yapan Vedat Örfi’nin, oyunculuk yeteneği de vardı ancak hangisine yoğunlaşacağı konusunda kendisine yöne verememişti. Ayrıca oyun ve romanlar yazıyor, Darülbedayi’de tiyatro oyunlarında jön rolünde çıkıyordu. 1906 senesinde genç yaşta Piraye ile evlendi. Vedat Örfi para kazanma amacı ile ailesini bırakarak Paris’te alaturka müzik konserleri verdi. Film denemeleri için Mısır’a gitti. Mehmet Fuat, ablası Suzan ve annesi yıllarca Vedat Örfi’yi beklediler. 4 yıl kadar sonra Piraye evliliği bitirmek istedi ve annesinin evine Mehmet Fuat ile beraber taşındılar. Kızı Suzan köşkü bırakmak istemediğinden dedesi ile köşkte kaldı. Mehmet Fuat’ın annesi Piraye, Bursa’ya taşındıkları dönemde Nazım Hikmet’le tanıştı ve 1935 senesinde evlendiler.

Mehmet Fuat, ilkokul 2. sınıfa kadar özel bir okulda devam eder sonra Beyoğlu, devamında Erenköy’de bir ilkokul hayatını tamamlar. Ortaokulu Kadıköy’de, liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirir. Öğrencilik hayatında futbola hep ilgi duymuş, bu sporun yanı sıra voleybol, bisiklet, masa tenisi gibi sporlarla da ilgilenmiştir. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiş ve 1951 yılında bitirmiştir. İlk eseri Tuna Baltacıoğlu ile beraber çıkardığı ve ikinci yarıda kendi öykülerinin yer aldığı Aşk ve Sümüklüböcek romanıdır. 1950 senesinde Kitaplar dergisi ve 1951’de “Yaşadığımız” adlı eseri yayınladı. Öğrencilik yıllarında Aylık Ansiklopedi’ye çeviriler yaptı, Yeditepe dergisine yaptığı denemeler ile ismi edebiyat çevresinde duyuldu. Bir süre liselerde yardımcı öğretmen olarak çalışmış, İngilizce çeviriler yapmıştır. 1959’da Ataç Eleştiri Ödülü’nü kazandı. Bu yıllarda Metin Yasavul ile “De” yayınevini kurdu. “Düşünceye Saygı” eseri ile 1961 senesinde Türk Dil Kurumu deneme ödülünü kazandı. Adam Yayınları’nda editörlük, 1985-1992 yılları arasında Adam Sanat Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği yaptı.1997 yılında “Gölgede Kalan Yıllar” kitabı yılın kitabı seçildi. 1999 senesinde “Ölünceye Kadar” isimli güncesi yayınlandı.  2001 yılında akciğer yetmezliğinden vefat etti.

Mehmet Fuat Eleştiri/İnceleme/Deneme ve Yayıncılık ödülleri 2004, Genç Şiir Ödülleri 2008 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır. Her sene Nisan ayının ilk haftası verilen ödüller için başvurular 10 Ocak tarihine kadar yapılmaktadır. Eleştiri, deneme dalında ilk ödülü 2004 senesinde Füsun AkatlıFelsefe Gözlüğüyle Edebiyat”, 2008 yılında ilk Genç Şiir Ödülü’nü Özkan SatılmışŞiir Koy Alnıma” eseri ile almıştır.

Ben gurbette değilim. Gurbet benim içimde - Mehmet Fuat