Belgelenen Antik Baobab Ağaçları

25.03.2022 / Fotoğraf: Beth Moon / Çevre / Kültür / Sanat

İklim değişikliği, aralarında 5.062 yaşındaki en yaşlısı olmak üzere dünyanın eski ağaçlarını tehdit ediyor ve yıkıma yol açıyor.

Belgelenen Antik Baobab Ağaçları

Kaliforniyalı fotoğrafçı Beth Moon, 2006'dan beri dünyanın dört bir yanındaki antik ağaçları fotoğraflıyor. Madagaskar, Senegal ve Güney Afrika'nın antik baobab ağaçlarının çarpıcı siyah-beyaz görüntüleri, nesli tükenmekte olan devlere bir övgü niteliğinde.

Afrika kıtasının baobab ağaçları 1.500 yıldan fazla yaşayabilir ki birinin 2.500 yaşına kadar yaşadığı belgelenmiştir. Ağaçlar meyve verir ve topluluklar için yenilenen, yararlı kabuk materyali sağlar. Yaygın dalları ve kökleri ile “baş aşağı” görünmeleriyle ünlüdürler. Gövdeler son derece geniştir ve 46 fit çapa kadar ulaşır.

On yıldan fazla bir süredir baobab gibi ağaçların fotoğraflarını çeken Moon, 2018'de bazı şok edici haberler duydu. Tsitakakoike adında 1400 yıllık bir baobab ağacı kendi üzerine çöktü. Türünün diğer üyeleri gibi, kuraklık koşullarında ve iklim değişikliğinin tahribatında mücadele eden bu antik ağaç, geniş kök ağları olmasına rağmen kuru zemini tutamadı. Eski bir ağacı kaybetmek toplum için büyük bir kayıp.

İlk baobab çekimini 2006'da Madagaskar'da gerçekleştiren Beth Moon, deneyimlerini ve hislerini şu şekilde aktarıyor:

Bu çılgınca, eksantrik ve devasa ağaçların büyüsüne kapılmamak elde değil. Madagaskar, Botsvana ve Güney Afrika'da baobabları fotoğrafladım. Bu fotoğraflar, Zamanın Portreleri serisinin ağaç türlerini kapsayan bir parçasıydı. 2018'de dünya çapında rahatsız edici manşetler görmeye başladım!

Temas halinde olduğum bilim insanı bana, en büyük kutsal baobabın ölmekte olduğunu söyleyince Madagaskar'a geri dönmeye karar verdim. Son 12 yılda, en yaşlı 13 baobabdan dokuzu ve en büyük altı baobabdan beşi öldü. Bu feci düşüş sadece beklenmedik değil, aynı zamanda istatistiksel olarak da pek olası değil. Afrika'ya ek geziler yaparak bunu yeni işlerin odak noktası yapmaya karar verdim.

Eski varlıkların fotoğraflarını çekmek kolay değil tabi ki. Bu ağaçların fotoğrafını çekmek, çoğunlukla boyutları nedeniyle oldukça zor. Görüntüler, tek bir pozla yakalanamayacak kadar geniş. Genellikle üst üste binen birden fazla çekim yapıyorum ve birbirlerine ekliyorum.

Ancak çabası buna değer. Yaşlı ağaçların varlığında, dünyada hala zarafet ve güzellik olduğunu bize hatırlatan sanatçının, hayatta kalan ağaçları onurlandırmak üzerine sunduğu seriden bazı fotoğrafları incelemek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Baobab Ağaçları Galeri