Bir Nepal Geleneği: Kumari

24.05.2022 / Genel

Kumari, Nepal geleneğine ait bir tanrıçadır. Fakat bu tanrıça bildiğimiz tanrıçalardan değil. Çocuklardan seçilen bir tanrıçadır.

Bir Nepal Geleneği: Kumari

Nepal konum olarak Çin ve Hindistan’ın arasında kalmış, dünyanın en yüksek sıra dağları olan Himalaya Dağları’nın bir bölümüne ev sahipliği yapan ve yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Nüfusun büyük çoğunluğu Hindu, bir kısmı Budist ve küçük bir kısmı da Müslümandır.

Nepal’de çok uzun zamandır devam eden bir gelecek var. Bu geleneğin adı ise Kumari. Nepal dini geleneklerine göre Kumari (Sanskritçe'den türetilmiştir) olarak seçilen kızların ergenlik öncesi dönemlerinde olması gerekiyor.

bir nepal geleneği kumari

 “Bakire Kız” anlamına gelen Kumari, genellikle 2 – 5 yaş arasındaki kız çocukları arasından seçiliyor. Aileler ise kendi kızlarının Kumari seçilmesi için birbirleri ile yarışır durumda. Bunun  da en büyük sebeplerinden bir tanesi sarayda yaşamak olarak gösterilebilir.

Kumari olarak seçilen genç kız ve ailesine sarayda hizmet ediliyor. Kumari, bazen sokağa çıkarak halkı selamlıyor. Kumari olarak seçilen ve tanrıça olan genç kız bir anda Nepal’in en saygın kişisi oluyor.

Eskiden Kumariler kraliçe tarafından seçilirken, günümüzde rahipler tarafından seçiliyor. Tapınaklara alınan küçük kızlara saflık belirleyici ritüeller uygulayarak en saf olanı seçiyor ve Kumari ilan ediyorlar. Bu ritüellerin ne olduğunu içeri alınan kızlardan başka tam olarak kimse bilmiyor, ailelerinin öğrenmesine izin verilmiyor.

Tahmin edilen bazı seçici özellikler ise şöyle:

  • Daha önce hastalık geçirmemiş olması
  • Cildinde leke olmaması
  • Parlak siyah gözlere sahip olması
  • Uzun kirpiklere sahip olması

bir nepal geleneği kumari

Kumari seçilen kızın konuşması yasaklanıyor. İsteklerini işaretler ile göstermek zorunda. Ayrıca Kumari seçilen kızın ayakları üzerine basması da yasak. Bu sebepten dolayı hep el üstünde taşınıyor.

Kumarilik sonsuza kadar süren bir süreç değil. Seçilen Kumari regl olduğu dönemde Tanrıça Taleju, genç kızın bedeninden çıkıyor. O esnada yeni Kumari seçimleri başlıyor.

Bir anda saraydan çıkartılıp normal hayata dönem eski Kumari, okula başlıyor ve sıfırdan hayat kuruyor. Ayrıca inanılan başka bir batıl inanca göre eski Kumariler ile evlenen erkekler 6 ay içerisinde ölüyor. Bu sebepten dolayı Kumari seçilen kızlar ilerleyen süreçte çok sıkıntı yaşıyor.