Dünyanın En Pahalı Arabası

18.05.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Otomobil geçmişten günümüze gelen ve her sene kullanıcısını kendine hayran bırakan markalar tarafından gelişen, değişen bir dünyadır.

Dünyanın En Pahalı Arabası

Dünyanın en ünlü ekonomi dergisi Forbes’in belirlediği dünyanın pahalı aracı, birçok ekonomi ve otomobil otoritesi tarafından da kabul edilmiştir ve bu unvan Koenigsegg Trevita’ya verilmiştir.

Forbes dergisi global ekonomik şartlarda her ülkedeki alış fiyatlarının ortalamasına göre dünyanın en pahalı belirlemiştir. Dünyanın en pahalı otomobili Koenigsegg Trevita tam 1018 beygir gücündeki motoruyla tam bir hız canavarı. 1,6 milyon Euro gibi oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunulan aracının bu kadar pahalı olmasındaki en önemli neden, dünyada yalnızca 3 adet Koenigsegg Trevita üretilmiş olması.

Arabaların fiyatları belirlenirken motor özellikler veya donanımda kullanılan lüks malzemeler kadar önemli olan bir konu da, aracın kaç adet üretildiğidir. Koenigsegg Trevita’ye dünya üzerinde yalnızca 3 kişinin sahip olabilmesi, onu dünyanın en pahalı otomobili yapmıştır.

Son günlerde adını Amerikalı General Motors’tan vatandaşı Saab’ı satın alarak duyuran Koeniggsegg, yeni aracı Trevita’yı tanıttı. Aslında Trevita tamamen daha önce tanıtılan CCXR. Aracın tek farkı ise karoseri üzerindeki ilginç rengi.

Trevita ile İsveçli üretici en fazla dikkat çeken modelini yaratmayı amaçlamış. Karbon-fiber karoserindeki özel teknik sayesinde milyonlarca ışık titreşimi yayan aracın bu şekilde görünmesinin esin kaynağı elmas. Aracın bu şekilde görünebilmesi için uzun süre hazırlık yapan İsveçli mühendisler, detaylı ve dikkatlı bir geliştirme süreci izlemiş.

İsveç dilinde üç beyaz anlamına gelen Trevita’da CCXR’daki gibi 1004 HP güç üreten 4.7 lt’lik V8 motora yer verilmiş. Çift karbon kanat, karbon seramik frenler, ABS, hidrolik kalkış sistemi, kronografik gösterge paneli gibi detayların yer aldığı Trevita, 2 kişilik olarak tasarlanmış. İsveçli üreticinin yalnızca 3 adet üreteceğini açıkladığı Trevita’nın fiyatı hakkında ise kesin bir bilgi bulunmuyor.