Düzenli Tacize Uğrayan Mezar Heykeli

02.08.2023 / Tarih / Genel

1848 yılında doğan ve 22 yaşında talihsiz bir olay sebebiyle ölen Victor Noir, mezarına yapılan heykeldeki ilginç detay sebebiyle ünlendi.

Düzenli Tacize Uğrayan Mezar Heykeli

Genç yaşında Paris’te bulunan La Marseillaise Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Noir, kendisiyle hiç ilgisi olmayan bir konuda tecrübesizliğinin verdiği bir hatanın kurbanı olacaktı.

Dönemin gazete sahibi Henri Rochefort ve editörü Pascal Grousset, iktidarda olan imparator 3. Napolyo’nun kuzeni prens Pierre Bonaparte ile bir konuda anlaşmazlığa düştüler. İşi ileri bir boyuta taşıyan Grousset, aşırı sarhoş olduğu bir gün kızgınlıkla Victor Noir’i prense gönderdi ve düello talep ettiğini iletti. Fakat düello o dönemde demode hale gelmişti ve prens bunu kabul etmedi.

Victor Noir ise aldığı gazla prensi kızdırmaya başladı. Düelloyu kabul etmesi için ona söylediği küçük düşürücü şeyler prensin bardağındaki son damlayı taşırdı ve o an belinde bulunan tabancasını çıkararak bir anlık öfkeyle genç adamı vurdu. Noir olduğu yere yıkılarak öldü.

Her şey bundan sonra başladı. Kraliyet ailesinden birinin sıradan genç bir vatandaşı öldürmesi halk nazarında iyi bir yankı uyandırmadı. On binlerce kişi ayaklanarak prensin cezalandırılmasını istedi. Fakat prens suçsuz bulundu. Bunun üzerine şehirde bir kaos hakim oldu. Takip eden senesinde Prusya’yı işgal etti ve İmparatorluk yıkıldı.

Aradan geçen zaman Victor Noir’i unutturmadı. Ünlü Fransız heykeltıraş Jules Dalou’dan heykelinin yapılması istendi. Dalou da, genç adamın ölüm anını tasvir etmek istedi. Basın tarafından yapılan eskizleri referans olarak kullandı. Yere düşmüş gibi düz bir şekilde yatan Victor'un gerçek boyutlu bronz bir heykelini yaptı. Fakat eskizlerde öyle olduğundan mıdır yoksa kendi yorumu mudur bilinmeyen bir nedenden ötürü heykele, kemerinin altında gözle görülür bir çıkıntı ekledi. Bu ölüm esnasında gerçekleşebilecek bir erekte durumuydu aslında ama sanatçının neden böyle detay ihtiyacı duyduğu bilinmiyor.

Sene 1970’i gösterdiğinde bir anda ünlenen, dilden dile kulaktan kulağa dolaşan bir dedikodu yayılmaya başlandı. Heykeli dudaklarından öpmenin ve kasıklarını ellemenin, kadınlarda doğurganlık oluşturacağı, bekârlara koca bulduracağı ve mutlu bir cinsel yaşam getireceğine dair efsaneler yayıldı. Bu öyle bir batıl inanç haline geldi ki, heykelin dudaklarında, meşhur şişkinliğinde ve inanması zor ama ayakkabı uçlarında dahi parlamalar meydana geldi.

2004 yılına gelindiğinde belediye heykelin etrafına çit çekti. Fakat aynı sene, bu batıl inancın taliplileri tarafından kolayca yerinden çıkarıldı ve yoğun protestolar sebebiyle yeniden düzenleme yapılamadı. Bugün turist dahi çeken bir sembol haline getirilen Victor Noir’in düzenli olarak taciz edilen Paris Père Lachaise Mezarlığı’ndaki mezarı, kendisiyle birlikte istirahat eden Oscar Wilde’den sonra en çok ziyaret edilen mezarlık özelliği taşıyor.

Victor Noir Grave Tomb

Victor Noir Grave Tomb mouth

Victor Noir Grave Tomb rape

Victor Noir Grave Tomb women rape

Victor Noir Grave Tomb women rape

Victor Noir Grave Tomb women rape

Victor Noir Grave Tomb

Victor Noir Grave Tomb

Victor Noir Grave Tomb