En Ölümcül Meslek: Turret Topçuları

01.08.2023 / Tarih / Genel

2.Dünya Savaşı sırasında birçok Amerikan uçağı için tasarlanan ve makineli tüfek barındıran bölmeler, yüzlerce askerin mezarı oldu.

En Ölümcül Meslek: Turret Topçuları

Bir uçak için oldukça büyük boyutlu ve ağır olduğu için yavaş uçaklarda kullanılan bu bölmeler, içinde barındırdığı sistemden dolayı bir insanın iki büklüm bir şekilde oturabileceği kadar da dardı.

Turret topçusu olarak görevlendirilen kişiler bölmeye geçer ve 50 kalibrelik makineli tüfeklerle düşmana taciz atışı yapardı. Fakat turret bölmeleri kurşun geçilmez değildi ve uçağın açık bir pozisyonda yer alıyordu. Açık bir hedef oldukları için de herhangi bir karşı saldırıdan hemen etkileniyordu.

Yalnızca hedef olmasına da gerek yoktu. Dâhil olduğu uçağın da hasar alması sonucunda neredeyse kaçacak hiçbir yerleri de yoktu. Uçağın pilotu koltuğu fırlatarak ve paraşüt açarak kurtulabiliyordu ama turret topçularının o bölmeden çıkması hiç de kolay değildi ve genellikle içinde ölümü beklemekten başka şansları yoktu.

Tarihin en tehlikeli işi olarak görülen turret topçuluğunda, bir savaş esnasında bu görevi yapan askerlerin ortalama ömrü 37 saniyeydi. 2.Dünya Savaşı sırasında %70’i hayatını kaybetti.

Turret ball gunners

Turret ball gunners

Turret ball gunners

Turret ball gunners