Erken Emeklilik Bilişsel Gerilemeye Neden Olabilir

29.03.2023 / Sağlık / Genel

Bu haber EYT’lileri üzecek çünkü araştırmalar, emekliliğin bilişsel işlevsellik üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Erken Emeklilik Bilişsel Gerilemeye Neden Olabilir

Yıllarca süren sıkı çalışmanın ardından dinlenmek kulağa hak edilmiş gibi geliyor ve onlarca yıllık birikimin avantajlarından yararlanabilmek kulağa hoş geliyor. Ama tam olarak ne zaman emekli olmalısın?

Plamen Nikolov ve Shahadath Hossaina isimli iki araştırmacı, çalışmalarını Çin'de yaşlılık yoksulluğu endişelerini hafifletmeyi ve artan yaşam beklentileriyle başa çıkmayı amaçlayan oldukça yeni bir emeklilik programına odakladılar. Program 2009 yılında başladı ve istikrarlı bir gelir sunarak insanları 60 yaşını doldurur doldurmaz emekli olmaya teşvik ediyor.

Araştırmacılar, bu programdan yararlanan bir grup insanı, 60'lı yaşlarında çalışmaya devam eden bir grup insanla karşılaştırdı. Bilişsel işleyişi iki faktöre dayalı olarak ölçtüler: epizodik bellek ve zihinsel bozulmamışlık. Bunu bir dizi görev aracılığıyla yaptılar ve erken emekli olanların bilişsel performanslarının çalışmaya devam edenlere göre yıllar içinde kötüleştiğini gördüler. Öngördükleri temel faktör, sosyal izolasyon. Erken emekli olanlar, çalışan akranlarına göre daha düşük düzeyde sosyal katılım bildiriyorlar.

Garip bir şekilde, Nikolov ve Hossaina, emeklilerde bilişsel becerilerin azalmasına rağmen genel sağlıklarının iyileştiğini de buldu. Erken emekli olanlar, sigara içmek ve daha az alkol almak gibi yıkıcı alışkanlıkları bırakıyor ve hatta daha iyi uyuduklarını bildiriyorlar.

Yine de iki araştırmacının bulguları, erken emekliliğin doğru olmadığına dair bir iddia yaratmayı amaçlamıyor. Yaşlı nüfusumuza bakmanın daha iyi yolları olduğunu iddia ediyorlar. Emeklilerin sosyal izolasyondan muzdarip olmadan ve bilişsel sağlıklarını kaybetmeden mutlu bir emeklilik yaşayabilecekleri çözümler olduğuna inanıyorlar.

sağlıklı ve mutlu erken emeklilik