Facebook Sayesinde Çözülen Cinayet Davası: Britney Gargol

31.07.2023 / Genel

2016 yılında Kanadalı bir kadın faili meçhul cinayete kurban gitti. Cinayeti ise dedektiflerin Facebook’u dikkatlice incelemesi aydınlattı.

Facebook Sayesinde Çözülen Cinayet Davası: Britney Gargol

2016 yılında Kanadalı bir kadın faili meçhul cinayete kurban gitti. Dava, soğuk bir dava olarak tarihe karışmak üzereyken dedektiflerin inanılmaz dikkati sayesinde sonunda katile ulaştılar. Kanada'ya Güney sıska Nehri kıyılarında kurulu kent olan Saskatoon'a gidiyoruz...

Saskatoon şehri yazları zaman zaman parçalı bulutlu, kışları ise karlı, rüzgârlı ve aşırı soğuk geçirilen bir şehirdir. Yerli halk ise 2016 yılında yaşanılan bu olay sonucu adeta buz kesmiştir.

Saskatoon, ortalamanın üzerinde kadın cinayetlerinin yaşandığı bir şehir olarak bilinir. Ancak bu durum şehirdeki herkes için kötü bir hayat olduğu anlamına gelmiyor.

Britney Gargol, 31 Ağustos 1996 tarihinde Kanada’ın Saskatoon şehrinde doğdu. Annesi Suzanne ve üvey babası Everett tüm hayatlarını Britney'e adamışlardı. Britney’in ayrıca 3 üvey kardeşi de vardı.

3 üvey kardeşi de Brittney'den büyük olmalarına rağmen onunla birlikte güzel vakit geçiriyor, ihtiyacı olan sevgiyi fazlasıyla veriyorlardı. Britney, inanılmaz derecede cesur, maceracı ve açık sözlüydü. Bıkmadan, usanmadan hayallerinin peşinden giderdi.

İhtiyaçlarını ve fikirlerini başkaları ile paylaşmaktan asla çekinmeyen Britney, çalışma hayatına 18 yaşında başlamıştı. Biri Alman Concordia Kulübü diğeri Vens Pizza olmak üzere iki farklı şirkette çalıştı. Aynı yıl gerçek babasıyla da ilk kez tanıştı.

Yıllar sonra babası ile tanışması Britney için sürpriz olmuştu. Hayata karşı pozitif olan genç kız, okula gidiyor ve çalışmaya devam ediyordu. Bu yoğunlukta arkadaşlarına da vakit ayırabiliyordu.

3 kız kardeşi ile güzel anlaşan Britney, ayrıca yeni insanlarla tanışıp onlarla da vakit geçirmeyi seviyordu. En yakın arkadaşı ise okuldan Rose Anthony Chayenne’ydi. Britney ve Rose oldukça iyi anlaşıyorlardı.

Kanada’da 1998 yılında kapatılan bazı okullar olmuştu. Bu yatılı okullarda kız çocuklarına taciz vakaları çok fazla görülüyordu. Britney ve Rose ise bu yatılı okullarda kalmışlardı. Bu ortak zor çocukluk dönemi de ikisini en iyi arkadaş yapmaya yetmişti.

24 Mart 2015 yılında ikili bir partiye katılmaya karar verdi. Planlarına göre sabaha kadar yiyip-içip eğlenmek istiyorlardı. Parti içerisinde eğlencelerine devam ederken Rose bir selfie yapmak istedi. Çekilen fotoğraf ise Rose tarafından Facebook’ta paylaşıldı.

İki genç kız biraz daha partide kaldıktan sonra şehir merkezinde bulunan Manchester Brew Pub'a gittiler. Oradan da sabah 4 civarında Colonial Pub'a geçtiler.

Rosa, Britney’in bir adam göz diktiğini fark etti. Bununla da yetinmeyen Britney, o adamın yanına giderek çakmak istedi. Sohbet etmeye başlan Britney ve adamın ilişkileri biraz daha ilerlemeye başladı. Britney, mekandan adamla ayrıldı ve Rose tek başına kaldı.

25 Mart akşamını amcası ile geçirmeyi planlayan Rose, sabahın ilk ışıklarında The Lighthouse Yaşlılar Evi’ne gitti. Bir süre sonra sıkılan Rose, sosyal medya hesabına giriş yaptı.  Kendi profilinden Britney’e bir mesaj gönderdi.

"Neredesin Britney? Senden haber alamıyorum. Umarım eve sağ salim varırsın. Seni seviyorum.”

Ertesi sabah erken saatlerde bir sürücü şehrin güneyinde Saskatoon çöp sahasının yanındaki karanlık vadi yolundan aşağı gidiyordu. Yol kenarında tuhaf bir şey fark edince arabasını kenara çekti ve durdu. Yaklaştığında bunun genç bir kadın cesedi olduğunu anladı. Ayakkabısız sırt üstü yatıyordu. Kızın yaralanmış olabileceğinden endişelenen adam herhangi bir yaşam belirtisi olup olmadığını kontrol etti.

Ancak korkunç bir şekilde kızın dokunulamayacak kadar soğuk olduğunu ve nefes almadığını fark etti. Kızın boynundaki işaretleri görünce öldüğünü ya da öldürüldüğünü düşündü. Adam hemen polisi aradı. Polisler olay yerine geldi ve incelemeler yapıldı.

Polis ekipleri, genç kızın kimliğini tespit etmek için çalışmalara başladı. Üzerindeki garip dövmeleri, kimliğini belirlemede kolaylık sağlayacaktı. Fotoğraflar kamuoyu ile paylaşıldı ve ölen kadının kime ait olduğu bu sayede ortaya çıktı.

Ceset Britney Gargol’a aitti. Polisler olayı aydınlatmak için tüm parçaları birleştirmeye çalışıyordu. Sosyal medya hesaplarına giriş yapıldığında o gece partiden birlikte ayrıldığı adama ulaştılar. Şuana kadarki tek şüpheli oydu.

Rose, verdiği ifadede bu adam hakkındaki şüphelerinden bahsetti. Arkadaşının bu adam ile mekândan ayrılması Rose’u çok endişelendirmişti. Rose’a göre adam bir seri katile benziyordu.

Polisler Rose’a Britney’in yanından ayrılınca ne yaptığını sordular. Rose ise The Light House'a gittiğini ve yaşlı amcasını ziyaret ettiğini söyledi. Amcasını aradı ve polisler de kızın gerçekten orda olduğunu doğrulamış oldu.

Bir dedektif, iki genç kızın gittiği mekânların güvenlik kameralarını tek tek incelemeye karar verdi. Kameraları inceleyen dedektif kızların bara geç geldiğini gördü. Fakat görüntülerde Britney’in başka bir adamla ayrıldığına dair bir işaret yoktu.

2 yıl boyunca yapılan araştırmalar sonuçsuz kalmıştı. Polisler ise araştırmaya devam ediyorlardı. The Light House'dan gelen güvenlik kamerası kayıtlarını tekrar kontrol etme kararı aldılar. Rose, belirtilen süreden çok daha sonra oraya gitmişti.

Dedektifler yaşlı evine giderek Rose’un amcası ile görüşme kararı aldılar. Rose’un amcası, yeğeninin kendisine bir sır verdiğini ve bunun kimse tarafından bilinmemesi gerektiğini söyledi. Çünkü bu bilgiler doğrulanamaz ise tek şüpheli Rose olacaktı.

Rose ve Britney, olay günü sabahı iki adamla bir motelde kalmıştı. İlerleyen saatlerde ise bir kavga meydana geldi. Rose korkudan kendisini banyoya kitlemişti. Banyodan çıktığında ise Britney’in cesedinin yatakta olduğunu gördü. Ardından adamlar Rose’u öldürmeyip silahla tehdit etmişlerdi.

Rose’un cesetten haberi yokmuş gibi yapması gerekiyordu. Bu durum ile başa çıkamayacağını anlayan Rose, konuyu amcasına anlatmıştı. Bu süreçte madde kullanmaya başlayan Rose ise, madde bulundurmaktan kaynaklı hapse girmişti.

Hapisten çıkar çıkmaz olay gecesi paylaştığı fotoğrafın altına duygusal bir mesaj yazdı. Rose, geçen onca zamana karşın en yakın arkadaşını çok özlüyordu.

facebook saysesinde çözülen cinayet britney gargol

Britney’in cesedinin yakınlarında bir tane siyah kemer de bulunmuştu. Örgülü ve kalın olan bu kemer, muhtemelen Britney’in boğulmasında kullanılmıştı.

Dedektiflerin yaptığı derin inceleme sonrasında o kemerin, olan günü Facebook’da paylaşılan fotoğrafta Rose’un üzerinde olduğu anlaşıldı.

O gece Britney asla bir erkekle otelden ayrılmamıştı. İkili beraber alkol alıp eğlendikleri sırada kendi aralarında tartışmış ve gece hararetli bitmiştir. Yapılan sorgulamada Rose, Britney’i öldürdüğünü hatırlamadığını söylese de itiraz da etmedi.

Çıkarıldığı mahkemede suçunu kabul eden Rose, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Kabafii Reklam Alanı