Fuji Dağı Hakkında 8 Büyüleyici Gerçek

15.02.2022 / Seyahat / Kültür / Sanat

Japonya'nın Fuji Dağı, ulusun ikonik bir sembolüdür. Çoğu zaman karla kaplı olan belirgin konik şekli, herkesçe iyi bilinen bir siluettir.

Fuji Dağı Hakkında 8 Büyüleyici Gerçek

Sanatçı Hokusai, ünlü eseri The Great Wave'in de dahil olduğu Fuji Dağı'nın Otuz Altı Görünümü serisindeki bu dönüm popüler oldu. Ancak, bu nefes kesici dağ hakkında göründüğünden çok daha fazla şey var.

12.389 fit (3.776 km) yüksekliğiyle Japonya'daki en yüksek dağ olan Fuji Dağı tüm Asya içerisinde de en yüksek ikinci dağ unvanına sahiptir. Tokyo'ya yakınlığıyla, açık havaya sahip bir günde şehrin merkezinden birçok farklı açıdan görülebilir.

Bir Stratovolkandır

Fuji Dağı sadece bir dağ değil, aynı zamanda aktif bir stratovolkandır (kompozit volkan olarak da adlandırılır). Bu, Pompeii'nin Vezüv Dağı'na benzer şekilde, konik şeklinin sertleştirilmiş lav ve tephra katmanları tarafından oluşturulduğu anlamına gelir.

Fuji Dağı aktif bir yanardağdır

Kutsal Olarak Kabul Edilir

Fuji Dağı, eski zamanlardan beri Şinto dininin kutsal bir yeri olarak kabul edilmiştir. Prenses Konohanasakuya, Fuji Dağı'nın Kami veya tanrısıdır ve dağın tabanında ve zirvesinde ona adanmış birkaç türbe vardır. Fuji Dağı, aynı zamanda Tate Dağı ve Haku Dağı'nı da içeren Japonya'nın “Üç Kutsal Dağ"ından biridir.

Zirveye İlk Çıkan Bir Keşiştir

Metinlere göre, Fuji Dağı'nın bilinen ilk tırmanışı MS 663'te isimsiz bir keşiş tarafından gerçekleşmiştir. Daha sonra, 1860 yılında, Sir Rutherford Alcock adlı ilk yabancı, Fuji Dağı'na yaklaşık sekiz saatte tırmanmıştır.

En Son 1707 Yılında Patlamıştır

Fuji Dağı'nın 1707'deki son patlamasının üzerinden 300 yüz yıldan fazla zaman geçti. Aktif bir yanardağ olarak Fuji Dağı yeniden patlama riskiyle karşı karşıya olmakla birlikte, mevcut veriler düşük bir patlama riski altında olduğunu göstermektedir.

Çevresinde Beş Göl Vardır

Fuji Dağı, bölgedeki tek doğal güzellik değil. Ayrıca, Kawaguchiko Gölü, Yamanakako Gölü, Saiko Gölü, Shojiko Gölü ve Motosuko Gölü olmak üzere beş göl ve birkaç kaplıca ile çevrilidir.

Fuji Dağının çevresinde 5 adet göl vardır

Yen Üzerinde Fuji Dağı Bulunmaktadır

1.000 Yen'in arka tarafında, yansımasının Motosu Gölü'nde yansıtıldığı görülebildiği, fotoğrafçı Koyo Okada tarafından Fuji Dağı'nın ender bir görüntüsü yer almaktadır.

1000 yende Fuji Dağı resmedilmektedir

Adının Kökeni Bilinmiyor

Fuji Dağı'nın adı Japon yazı sisteminin bir parçasını oluşturan karakterler olan kanji ile birlikte hiragana ve katakana'dan önce gelir. Bunun yerine Fuji Dağı'nın adında kullanılan karakterler fonetik nedenlerle kullanılan karakterler olan ateji'dir.

İsmin kökeniyle ilgili bir teori, adının “düzgün duran bir dağ" anlamına gelen bir kelimeden türediğini öne süren Hirata Atsutane adlı bir Edo dönemi bilgininden gelmektedir.

Fuji Dağı’nda Her Yıl Yangın Festivali Yapılıyor

Yoshida Ateş Festivali her yıl 26 ve 27 Ağustos'ta dağın eteklerinde yer alan Fujiyoshida Şehrinde düzenleniyor. Festivalde, Fuji Dağı'nın öfkesini bastırmak için tasarlanmış bir milden fazla meşale yakılıyor.

Fuji Dağı Yoshida Ateş Festivali ukiyo e