Futbol Oynamanın Faydaları

25.01.2023 / Spor / Sağlık

Futbol oldukça heyecanlı ve eğlenceli bir spor türü olmasının yanı sıra formda kalmak için de oldukça etkili bir spordur. 

Futbol Oynamanın Faydaları
Futbol gibi yüksek performans gerektiren sporlarda, spor yaralanmalarından korunmanın en iyi yolu sağlıklı bir yapıya sahip olunması, istenilen düzeyde performansla ilişkili fiziksel uygunluk ve yapılan spora özgü hareketleri en iyi şekilde koordine edebilecek teknik becerilerin bulunmasıdır.
 
Esneklik, fiziksel uygunluğun sağlık ve performansla ilişkili en önemli özelliklerinden birisidir.
 
Çoğu kez yanlış anlaşılmaktadır. Kısaca, bir eklemdeki mümkün olan maksimum normal eklem hareketi olarak tanımlanır. Maksimum kas uzunluğunu artırmak, eklemi ve hareketi ilgilendiren kısalmış tüm dokuları normal durumuna getirmek için germe egzersizleri mutlaka ısınma, soğuma ve antrenman programları içinde yer almalıdır.
 
Futbol Oynamanın Faydaları 
 • Futbol sosyal etkileşimi teşvik eder
 • Futbol oynayamaz, hatta pratik yapamazsınız ya da en azından tek başınıza eğlenemezsiniz. Elbette atış pratiği yapabilirsiniz, ancak kaleci olmadan pratik yapmak o kadar da yararlı olmayacaktır. Futbol bir takım sporudur ve bir kişinin antrenörü ve takım arkadaşlarını dinlemesini, iletişim kurmasını ve itaat etmesini gerektirir.
 • Futbol, ??küçük çocuklar için çok önemli olan sosyal etkileşimi teşvik eder. Futbol oynamak, çocuklara yetişkin olduklarında yardımcı olacak sözlü, anlama ve karar verme becerilerini geliştirir.
 • Futbol, ??takım çalışmasını ve grup tutumunu teşvik eder. Daha önce de belirtildiği gibi futbol bir takım sporudur, yani her oyuncu takımın başarısı için önemlidir. Her oyuncu, takımının başarılı olmasına yardımcı olmak için olabilecek en iyi oyuncu olmak için gerekli beceriler üzerinde çalışmalıdır. Futbol, ??oyunculara disiplini ve takım bağlılığını öğretir. Davranışlarının ve eylemlerinin başkalarını nasıl etkilediğini ve başkalarını kendi kişisel sorunlarıyla nasıl yüzleştiğini düşünme yeteneği ve çocukların çatışmaları daha iyi çözebilen, iyi takım arkadaşları, meslektaşları ve liderleri olan yetişkinler olmasını ister. Bir futbol takımının parçası olmak, oyuncuları farklılıkları çözmeye, uzlaşmayı öğrenmeye ve takımı geliştirmek için ayarlamalar yapmaya zorlayacaktır.
 • Futbol, ??insanların aktif kalmasına yardımcı olur
 • Futbol, ??tüm enerjinizi yakmanın iyi bir yolu olduğu için genç sporcular için favori bir spordur. Yeni başlayan futbol da küçük çocuklar için harikadır çünkü kurallar kolay anlaşılır ve oyuncular pratik yapmaya devam edebilir.
 • Futbol, ??oyuncuların aktif hareket etmesini gerektiren kardiyovasküler sistem için iyi bir antrenmandır. Bir şutu bloke etme, bir pası engelleme veya kaleye harika bir şut çekme beklentisi, oyuncuları düzenli koşmaktan daha hızlı ve daha sert koşmaya motive eder. Futbol, ??bir kişiyi spor yaptığının farkına varmaktan gerçekten uzaklaştırabilir, bu da oyunu genellikle aktif spor veya sporla ilgilenmeyenler için ilginç kılar.
 • Hem iç hem de dış mekan futbolunda, oyuncular da koltuktan inmeli ve sahaya girmelidir. “Dışarı çıkma” eylemi, kanepede uzanmak, TV şovlarını izlemek veya video oyunları oynamak için daha az zaman demektir. Aktif bir futbol yaşam tarzı, nihayetinde ruh halini ve ruh halini iyileştirir, enerji seviyelerini ve zihinsel sağlığı artırır ve sağlık sorunları riskini azaltır.
 • Futbol sağlığınız için iyidir Araştırmalar, futbol oynamanın birçok fiziksel, sosyal ve psikolojik fayda sağladığını göstermiştir. Futbol, ??kalbi güçlendiren, kan akışını iyileştiren, stresi azaltan, akciğerleri ve kasları güçlendiren, iskelet sisteminin işleyişini ve düzgün hizalamasını iyileştiren kardiyovasküler egzersizi içerir.

 • Futbolun sosyolojik faydaları, başkalarıyla daha iyi etkileşim kurmanıza ve takım çalışması, adanmışlık, hesap verebilirlik ve çatışma çözümü gibi değerli beceriler edinmenize yardımcı olur. Futbol oynamak stresi azaltır, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve ruh halinizi iyileştirerek sizi daha mutlu eder.
 • Oyuncuların oynamaya devam etmek için daha fazla şansı var Futbol oynayanların futbol oynamaya devam ederek sağlıklı ve aktif yaşam sürmeye devam etme olasılığı daha yüksektir. Yetişkinler olarak bile, futbol oynayarak büyüyen veya futbol oynamaya yeni başlayanlar, koşma gibi diğer egzersiz türlerinden daha fazla bağlıdırlar. Futbolun “takım” yönü de dahil olmak üzere bunun birkaç olası nedeni vardır.
 • Futbol, ??özellikle erkekler arasında stresi azaltır. Araştırmalar, futbol oynamanın hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve düşme riskini azalttığını göstermiştir. Benzer çalışmalar, futbol oynamanın ve koşmanın aynı sağlık ve ruh hali faydalarına sahip olduğu sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, bir futbol maçına katılmak, koşmaktan daha az stresle sonuçlandı.
 • Özellikle erkekler koşarken futbol oynarken olduğundan daha endişeliydi. Koşmak, takım sorumluluğu ve daha az dostluktan yoksun bireysel bir spordur. Erkekler futbol oynayarak kendilerini daha motive, daha ilgili ve mutlu hissettiler. Futbol, ??katılımcıların bir sonraki oyun hakkında takım arkadaşları hakkında yaptıkları gibi düşünmelerini gerektirir, bu da oyuncuların kişisel sorunları ve stres faktörleri üzerinde düşünmeleri için çok az yer ve zaman bırakır.
 • Futbol, ??oyun kolaylığı ve gerekli minimum ekipman dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı dünyada popüler bir spordur. Araştırmacılar, futbol oynamanın sosyal etkileşim, takım oluşturma, aktif bir yaşam tarzı ve iyileştirilmiş fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık gibi birçok faydası olduğunu göstermiştir.
 • Yaşınız veya oyun yeteneğiniz ne olursa olsun, hemen hemen her mahallede futbol kulüpleri ve etkinlikler var. İstediğiniz top, krampon ve tekmelikler için yerel futbol malzemeleri mağazanıza kaydolun ve uğrayın.

Futbol Oynamanın Gençlere Katkısı Nedir?
 • Peki gençlerin sporla buluşması ne kadar önemlidir? Spor yapmanın faydalarını az çok hepimiz biliyoruz. Vücudumuzu dinç tutmak, genç kalmak, sağlıklı olmak ve zinde bir yaşam sürmek isteyenler açısından spor kaçınılmaz bir yoldur. Ancak özel olarak futbol oynamanın da özellikle gençler açısından birçok faydası bulunmaktadır. Yanlışa sapma olasılıklarının çok yüksek olduğu dönemlerde gençlerimizi sporla buluşturarak hem kendilerine hem de çevreye daha faydalı bireyler yetişmesini sağlayabiliriz.
 • Futbolun gençlerimize neler kattığını temelde 4 başlıkta inceleyeceğiz. Bunlar hareket sistemine katkıları, kalp-damar sistemine katkıları, dış görünüme katkıları ve psikolojik katkıları olarak sıralanabilir.
Hareket Sistemine Katkıları
 • Futbola olan ilgimiz her ne kadar yüksek olsa da aslında herhangi bir sportif faaliyete başlamadan önce yapmamız gerekenler hakkındaki temel bilgileri pek bilmiyoruz. Futbolun oynanması öncesinde, oynarken ve oynadıktan sonra çeşitli egzersizler yaparak vücudumuzu esnetmemiz ve sportif aktiviteye hazırlamamız, olası gerilmelerin önüne geçmemiz gerekiyor. İşte bu egzersizler sayesinde kas düzeyinde, çalışan kasların tonusunda ve elbette kasların kuvvetinde artışlar görülüyor.
 • Futbol oynayan gençlerin eklemlerinin doğal genişlik seviyesi korunur ve gelişir. Bu sayede ankiloz adı verilen eklem katılaşmalarının önüne geçilir. Ayrıca futbol oynamak kemiklerin kalsiyumu tutmasını kolaylaştırır. Futbol; kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki hastalıkların ve ağrıların önüne geçer. Olası bel rahatsızlıklarına engel olur.
Kalp-Damar Sistemine Katkıları
 • Futbol oynamak kalp-damar rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır. Bilindiği üzere kalp de aslında bir kastır ve kalbin kasılma kapasitesini futbol oynayarak yükseltebilirsiniz. Bu sayede kalbiniz önemli bir etkinlik gücüne ulaşır. Kasılma kapasitesi artan kalp, kanı organizmanızın dokularına daha iyi dağıtır. Periferik damar direncinin azalması nedeniyle kalp üzerindeki yük azalmış olur.
 • Dolaşım sisteminin iyileşmesi tek başına yeterli değildir. Düzenli futbol oynayan gençler vücutlarının vereceği tepkiyi ve futbol oynarken olumsuz şekilde etki edeceğini bildikleri için sigara ve alkolden uzak dururlar. Bu sayede toksik etkilere maruz kalmayarak sağlıklı bir yaşam sürerler.
 • Bunun yanı sıra dolaşımın artması ile metabolik artıkların vücuttan atılımı kolaylaşır ve kilo sorunu olan gençlerde futbol önemli bir kilo verme aracı haline gelir.

Dış Görünüme Katkısı
 • Futbol bedeni geliştirir ve vücuda belli bir görünüm sağlar. Futbol ciddi bir fiziki aktivite gerektirdiği için selülite karşı etkili bir yöntemdir ve bu sayede daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kasları daha uyumlu hale getirir ve kilo alımına engel olur.
 • Dikkat ettiyseniz profesyonel futbolcuların pek çoğunun vücutları birbirine benzemektedir. Futbol sayesinde vücut şekil alır ve dış görünüşe özellikle dikkat eden gençler açısından bu görünüm çok beğeni almaktadır. Daha fit, daha zinde bir görünüm için futbol oynamak doğru bir tercih olacaktır.
Psikoloji Üzerindeki Katkısı
 • Futbol oynayan gençler bunun yalnızca fiziki faydalarını yaşamazlar. Bunlara ek olarak futbol gençlerin psikolojik durumlarına da katkı sağlar.
 • Futbol oynayan gençler daha girişkendir çünkü futbol kendine güveni ve hırsı arttırır. Futbol stresle başa çıkmada etkilidir çünkü heyecanla baş etmeyi ve stres altında mücadele edebilmeyi öğretir. Birey kendi vücudunu tanır, kapasitesini bilir. Futbol oynayan gençlerin hayatı daha düzenlidir. Kötü alışkanlıklardan, sağlıksız beslenmeden uzak durduklarından futbol oynayan gençler daha konforlu bir yaşantı içindedirler.
 • Futbol bir takım sporudur ve bu sayede futbol oynayan gençlerde grup düşüncesi gelişir. Bu sayede bireyler arası ilişkilerde daha başarılı olurlar. Karşılıklı saygı ve sevgi bağları gelişir ve bu durum sosyal yaşantınızda olumlu yansımalara sebep olur.