Geleceğe Yönelik Modern Zaman Kalıntılarıyla 'Kurgusal Arkeoloji'

04.04.2023 / Kültür / Sanat / Genel

Geçmişi anlamak geleceğimiz için çok önemlidir. Bu nedenle, milyonlarca yıl sonra bile arkeologlar tarih öncesi keşiflerle büyüleniyor.

Geleceğe Yönelik Modern Zaman Kalıntılarıyla 'Kurgusal Arkeoloji'

Sanatçı Daniel Arsham, arkeoloji pratiğinden ilham alan eserler yaratıyor ancak bunu alternatif bir bakış açısıyla değerlendiriyor. Arsham, geçmişi ayıklamak yerine geleceği kazmakla ilgileniyor. Orange County Sanat Müzesi'ndeki kişisel sergisi “Nereye Gidersen, Oradasın” ile heykel, fotoğraf ve resim yoluyla "kurgusal arkeoloji" kavramını araştırıyor.

Sergide yer alan parçalar, çağdaş popüler kültürün tanınabilir figürleridir. Eserlerini gelecek nesillerin, Mısır mumyalarında veya asırlık gemi enkazlarında yaptığımız gibi kazıp inceleyecekleri kalıntılar gibi görünmeleri için hazırlayan sanatçı, malzeme olarak kum, pirit ve volkanik kül gibi jeolojik ürünler kullanıyor.

En belirgin parçalardan biri, Geleceğe Dönüş film serisinin zamanda yolculuk yapan arabası olan 1981 DeLorean'ın bir kopyası. Yaşını göstermek için patine edilmiş ve kazılmış gibi görünüyor. Hatta iç yapısını gösteren eksik parçalar bile var. Bir astronot uzay giysisi, bir kısmı çürüme gösteren benzer bir görünüme sahip. Bu çarpıcı unsurlar, spor malzemeleri ve telefon dâhil olmak üzere gelecekteki diğer kalıntıların yanına yerleştirilmiş.

Arsham'ın eserleri özünde insan varoluşunun hikâyesini anlatıyor. Bir toplumun ürettiği nesnelerden ve görsel kültüründen çok şey anlaşılabilir. Onlara eleştirel bir gözle bakıldığında, gelecek nesiller toplumumuz için neyin önemli olduğunu ve bunların bugün dünyamıza nasıl katkıda bulunduğunu anlıyor.

Düşündürücü sergi “Nereye Gidersen, Oradasın” bugün yaptığımız şeylerin bir gün inceleneceğini ve hepimizi birbirimize bağlayan bağın, nesne yaratma geleneğini sürdürme arzusu olduğunu hatırlatıyor. Sergiden bazı çarpıcı eserleri görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışmasına göz atmak için Daniel Arsham’ın web sitesini takip edebilirsiniz.