Genç Kar Leoparı Kameralara Yakalandı

03.08.2022 / Çevre / Genel

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Sascha Fonseca, fark edilmesi çok zor bir hayvan olan kar leoparının ender görülecek bir fotoğrafını yakaladı.

Genç Kar Leoparı Kameralara Yakalandı

Kamera tuzakları kullanarak vahşi doğada nadiren görülebilecek hayvanların görüntülerini ve onların ekipmanlarla nasıl etkileşime girdiklerini yakalamaya çalışan Fonseca, büyük olasılıkla deklanşörünün sesine tepki veren, doğrudan kameranın merceğine hırlayan genç bir kar leoparını kadrajlamayı başardı.

Fotoğraf, Hindistan'ın Ladakh kentinin uzak dağlarında çekildi. Pakistan ve Çin sınırlarına yakın bir yerde bulunan Ladakh, 200 ila 300 kar leoparı nüfusuna sahip bir bölge. Bu büyük kediler sarp ve kayalık arazilerde bulunurlar. Bu nedenle insanlar tarafından pek görülmezler. Pek tabii ve ne yazık ki, uzak yaşam alanları onları insanların zararlarından kurtarmıyor. Avlanma, habitat kaybı ve av türlerinin azalması, kar leoparlarını savunmasız hale getiriyor.

Sascha Fonseca, görüntüleri aracılığıyla anlayış ve koruma içgüdüsü aşılayabileceği insanları vahşi yaşamla barışık hale getirmeyi umuyor. Şimdi ise, Uzak Doğu Rusya'da onu diken üstünde tutan Sibirya kaplanını belgeleme projesi üzerinde çalışıyor.