Gerçek Ötesi Minyatür İç Mekanlar

11.06.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Sizi bambaşka dünyalara götüren Dan Ohlmann’ın gerçekçi minyatürlerini, Diego Speroni’nin sihirli kadrajından izleme imkanı buluyoruz.

Gerçek Ötesi Minyatür İç Mekanlar

Dijital rötuş yapan fotoğraf sanatçısı Diego Speroni, birinin görünüşte terk edilmiş ortamların aslında gerçek olmadığını yavaş yavaş fark ettiği büyüleyici bir minyatür fotoğraf dizisi olan Little Spaces ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Speroni, Lyon’daki son tatili sırasında ziyaret ettiği Sinema Minyatür Müzesi’nde, müzenin kurucusu Dan Ohlmann tarafından yaratılan ince ahşap işçilikli ve iç mimari açısından mükemmel dizayn edilmiş minyatürlere hayran kaldı. İlham aldığı ortamları titizlikle araştırıp ölçtükten sonra 1/10 ve 1/12 ölçekli modelleri oluşturan Ohlmann’ın, aslında oldukça aydınlık ve renkli olan bu minyatürlerini, terkedilmiş hissini yansıtan fotoğraflara çevirmek istedi.

2005 yılından bu yana minyatürcülerin beceri ve sanatının daha geniş bir kitleye sunulmasına katkı sağlayan bu müze ve Ohlmann’ın eserleri bu fotoğraf serisinin ardından büyük ilgi gördü. Köhne bir tiyatrodan, yüzyılın ortalarından kalma modern bir eve kadar kendine özgü hikâyesi olan birçok iç mekânı keşfetmek için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dan Ohlmann Musee Miniature et Cinema gallery