Halkalı-Kapıkule Hattına Milyonluk Hibe

27.2.2019 / Ekonomi / Genel

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanacak olan anlaşmaya göre Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı projesi için milyonluk hibe yapılacak.

Halkalı-Kapıkule Hattına Milyonluk Hibe

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanacak olan anlaşmaya göre AB Türkiye’ye Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı projesi için 275 milyon Euro hibe edecek.

AB-Türkiye arasında imzalanacak olan bu anlaşma, şu ana kadar imzalanan anlaşmalar arasında en büyük hibe aktaracak olan anlaşma olarak kayda geçiyor. Daha önce bu kadar büyük bir hibe karşılığında herhangi bir anlaşma yapılmadı.

AB den Türkiye ye Hibe

İstanbul’da imzalanacak olan anlaşma ile, AB Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı için 275 milyon Euro tutarında bir hibe desteği verecek. Tahmini 1 milyar Euro karşılığında tamamlanacak olan projenin 275 milyon Euro değerindeki kısmının AB tarafından karşılanacağını belirten AB Türkiye Delegasyonu, bu hibenin AB tarafından Türkiye’ye aktarılan en büyük hibe olduğunu belirtti.

En Geç 2029’da Bitecek

Yapılan açıklamalara göre Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı 2029 yılında tamamlanmış olacak. Tamamlanan bu hat hem tüketiciler hem de üreticiler açısından oldukça önem arz ediyor. AB tarafından da desteklenen proje tamamlandığında, AB ile Türkiye arasında eksik kalan ticaret yollarını tamamlamış olacak. Ayrıca Türkiye'den Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya'ya uzanan daha büyük bir ticaret koridorunun gelişmesini de kolaylaştıracak.