Hangi Durumlarda Takipçi Satın Alınmalı

2.12.2018 / Bilim / Teknoloji

Dünya genelinde insanların en fazla vakit geçirdiği sosyal medya Instagram olunca, üreticiler ve tüketiciler de burada buluşuyor.

Hangi Durumlarda Takipçi Satın Alınmalı

Instagram’da günlük fotoğraflar paylaşıp arkadaşlarınız ile iletişimde kalmak istiyorsanız, takipçi sayınıza pek de önem vermezsiniz. Hatta hesabınızı gizleyerek, başkalarının size ait fotoğrafları görmesini bile istemezsiniz. Bu durumda siz Instagram’da tüketici rolünü üstlenmiş oluyorsunuz.

Instagram Sahte Takipçi

Zaten sadece tüketici olduğunuz için, Instagram’da özel günlerinize ait ve kişisel fotoğraflarınızı paylaşırsınız. Bu fotoğrafları da tanıdıklarınızdan başkasının görmesini istemezsiniz.

Eğer Instagram’da tüketici değil de üretici ya da pazarlamacı rolündeyseniz, burada işler biraz değişiyor. Çünkü ürün satmanın ilk yolu karşı tarafa güven vermekten geçmektedir.

instagramda satış yapmak

Instagram Sahte Takipçi

Bot hesaplar olarak da bilinen sahte takipçiler, birçok kişi tarafından uygun görülmüyor. Bazı kişilere göre sahte profiller ile hesabını büyüten kişiler insanları dolandırıyor. Aslında işin aslı öyle değil. Bazı durumlarda mecburen sahte takipçi almanız gerekiyor. İşte o durumları size başlıklar halinde açıklıyorum.

Konuya başlamadan önce belirtmeliyim ki, aldığınız sahte takipçiler beğeni yapmaz. Size herhangi bir etkileşim kazandırmaz. Sadece Instagram’ın bazı özelliklerini kullanmanızı sağlar. Bu sayede gerçek kullanıcılara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ürün Satışı Yapmak

Ürün Satışı Yapmak

Son zamanlarda Instagram’da ürün satışı yaparak gelir elde eden birçok kişi var. Ciddi derece gelir elde eden hesapları incelediğinizde takipçilerinin çok olduklarını göreceksiniz. O takipçilerin ne yazık ki birçoğu sahte hesaptır. Fakat, bu durum o hesapları dolandırıcı yapmaz. Aksine ihtiyaç duydukları için bu yönteme başvururlar.

Instagram’da bir ayakkabı alacağınızı var sayalım. Takipçisi 10 olan bir hesaptan mı alışveriş yaparsınız yoksa 10 bin olan hesaptan mı? Öncelikle bu soruyu kendinize sorun. Ardından bu hesapların sahte takipçilere ne kadar ihtiyaç duyduklarını zaten cevaplamış olacaksınız.

Olay sadece takipçide de bitmiyor. Yine bir ayakkabı örneği verelim. 100 bin takipçisi olan bir sayfada beğendiğiniz ayakkabı 10 beğeni almış. Aynı ayakkabı 30 bin takipçili bir hesapta 5 bin beğeni almış. Siz olsanız hangi sayfadan alışveriş yapardınız?

Aslında aynı işi yapan iki farklı hesaptan bahsediyoruz. Her ikisi de kusursuz bir şekilde ürünü kargolayıp tüketiciye sunuyor. Fakat takipçi ve beğeni hizmeti alan bir hesap sizin daha çok güveninizi kazanırken diğer hesap kafanızda soru işareti oluşturuyor.

Kitap Yazarları / Köşe Yazarları

Kitap Yazarları / Köşe Yazarları

Hayatınızı yazı yazarak geçiriyorsanız, yazdığınız yazıları birçok kişiye ulaştırmanız lazım. Bir kitap yazın ya da bir blog da yazarlık yapın, yazılarınızı kimse okumazsa hiçbir gelir elde edemezsiniz. Bu yüzden yazdıklarınızın reklamını iyi yapmalısınız.

Instagram sadece profilinizde bir adet web sitesi eklemenize izin verir. Kişiler de tıklayarak doğrudan siteye gider. Kitabınızı ya da yazdığınız makalenizi sürekli profilinizde paylaşmanız da kullanıcıların sizi takipten çıkmasını sağlar.

Instagram hikâyelerde paylaşım yapabilirsiniz. Bu paylaşımlara link vermek istiyorsanız da 10 bin takipçi barajını aşmanız gerekiyor. Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, ya çok fazla reklam bütçesi ayıracaksınız ya da uygun fiyata sahte hesaplar satın alarak bu işlemi tamamlayacaksınız.

Hikâyenizde link verdiğiniz zaman da sizi takip eden gerçek kullanıcılar doğrudan belirttiğiniz adrese, yanı sizin yazınıza ulaşacak. Örneğin takipçilerinizi www.kabafii.com adresine yönlendirip oradaki yazınızı bulmalarını söylerseniz, hiçbir kullanıcı bunu kabul etmez. Ama hikâye paylaşımınızda yazınızın doğrudan linki verirseniz, kişiler de hiç zahmet çekmeden sizin yazınızı okuyabilir.

Kitaplarınız için de aynı durum geçerli. Kitabınız birçok sitede satılabilir. Belli aralıklar ile kitabınızın satış linklerini hikâyenizde paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafçılık / Modellik

Fotoğrafçılık / Modellik

Fotoğrafçılık ya da modellik yaparak gelir elde eden kişiler, bazı durumlarda sahte hesaplara başvurabilirler. Hatta bu sahte hesapların yanı sıra sahte beğenilere de ihtiyaç duyabilirler.

Bu işlerden maddi gelir elde etmeyen, sadece hobi amaçlı fotoğrafçılık ya da modellik yapan kişilerin takipçi sayıları ya da paylaşımlara gelen beğeni sayıları pek de önemli değildir.

Gelir elde ediyorsanız, takipçinizin çok olması size prestij katacaktır. Çektiğiniz fotoğraflar güzel ise ve takipçileriniz de çok ise fotoğrafçılar arasında saygın bir yer edinebilirsiniz. Fotoğrafçılık değil de modellik yapıyorsanız, yine takipçi ve beğeniye ihtiyacınız olacaktır. Çünkü takipçisi çok olan modeller her zaman firmaların da takibindedir. Sponsorlu çekimler yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Aldığınız takipçiler paylaşımlarınız ile ilgili size dönüş yapmayacaktır. Bu durumda takipçinize orantılı olarak beğeni paketlerini de kullanmanız gerekiyor. Örneğin 100 bin takipçisi olan bir model 1000 beğeni bile almıyorsa sponsorlu iş almakta zorlanır. Fakat 50 bin takipçisi olup, 5000 beğeni alıyorsa, o kişi piyasadan çok teklif alır. Üstelik aldığınız beğeni hizmeti ile Instagram keşfet kısmına düşebilir ve daha fazla gerçek takipçiye ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafçı ya da model olun, bu işe para harcamadan para kazanmanız ne yazık ki diğer mesleklere göre daha zor. Çünkü fotoğraf makinelerinin kullanımı kolaylaştıkça, fotoğraf çeken ve modellik yapan birçok kişi ortaya çıkıyor.

Gezi Blogları

Gezi Blogları

Instagram’da paylaştığınız her fotoğraf ile kendinize gerçek takipçi toplayabilirsiniz. Tüketici konumunda olan kişilerin en çok takip ettiği hesaplar arasında da gezi blogları yer alıyor. Sürekli gezen ve gezdiği yerleri fotoğraflayarak paylaşan hesaplar daha hızlı takipçi toplayabiliyor.

Eğer bir gezi bloğu hesabınız var ise, takipçilerinizi arttırarak hem gezebilir hem de bu işten gelir elde edebilirsiniz. Ciddi derecede bir takipçi kitlesine ulaştığınız zaman oteller size reklam karşılığında ücretsiz konaklama hizmeti sunabilir.

Bu işlemi yapmak için de gerçek takipçi toplamanız gerekiyor. Takipçiler en çok Instagram keşfet bölümünden geldiği için, beğeni sayınızı arttırmanız gerekiyor. Azar azar takipçi ve beğeni satın alarak hesabınızı büyültebilirsiniz.

Durumu size kısaca özetleyeyim. Eğer Instagram’dan gelir elde etmek istiyorsanız, mecburen para harcamalısınız. Sadece takipçi ya da beğeni alarak bu işi ilerletemezsiniz. Arada paylaşımlarınıza reklam da vermelisiniz.

instagramda inorganik büyüme