Instagram'da Satış Yapmak

17.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Ekonomi

Instagram’ın yaygın olarak kullanılması, bu alanın ticaret sektörüne dönmesine ve insanların buradan gelir elde etmesini sağlıyor.

Instagram'da Satış Yapmak

Instagram’da satış yapmak, son zamanların gözde işlerinden birisi olmuş durumda. Instagram, hem bireysel satıcıların, hem de mağazaların ürünlerini sosyal medya da duyurmaları için oldukça popüler bir mecra durumunda.

Instagram’da satış yapmak için herhangi bir mağaza açmanıza gerek yok. Sanal bir dükkânınız olarak Instagram’ı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ürünlerinizin fotoğraflarını yükleyin ve müşterilerinizin beğenisine sunun.

instagram

Bir mağazanız var ise Instagram hesabınızı oluşturup hemen ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşmaya başlayın. Mağazanıza uzak yerlerde oturan kişiler, Instagram profilinizi inceleyerek sizi tanımış olurlar. Bu sayede sadece çevrenize değil büyük bir bölgeye hatta ülkenin her bir bölgesine satış yapabilirsiniz.

Hemen hemen dünyanın her yerinde insanlar Instagram üzerinden satışlar yaparak gelir elde ediyor. Neden siz de bu kişilerden birisi olmayasınız? Eğer siz de bu platformda satış yapmak istiyorsanız, gelin bu makalem ile size yön göstereyim.

1. Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram’da satış yapmak kolay değildir. Instagram’ın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Mesela bir mağaza açtığınız zaman kira, elektrik, su, güvenlik gibi giderlerin yanı sıra içeride çalışan kişilerin maaşlarını ve sigortalarını da düşünmeniz gerekiyor. Oysaki Instagram’da oluşturacağınız sanal mağaza da bu giderlerin büyük bir kısmı cebinize kalacak.

Fakat mağazanızı cadde üzerinde açtığınız da gün içerisinde binlerce kişi sizi görürken, Instagram da hedef kitlenize ulaşmak için baya yoğun çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Instagram’da satış yapmadan önce aşağıdaki başlıkları dikkatlice okuyunuz.

Takipçi Satın Almak

Hedef Kitle Belirleme

Instagram’da satış yapmaya başlamadan önce mutlaka hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Örneğin tesettür kıyafetlerini spor ile ilgilenen kişilere satamazsınız. İlgi alanı mutfak olan kişiler de kamp malzemesi reklamlarına tıklamazlar.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra ve ürünlerinizi paylaştıktan sonra sıra geldi reklamlara. Instagram’da şu sıralar hikâye reklamları oldukça popüler durumda. Hikâye reklamları ya da ana sayfada reklam verirken, mutlaka hedef kitlenize göre anahtar kelimeler girin. 5 TL değerinde bir reklam ile 10.000-25.000 arasında erişime ulaşabilirsiniz.

instagram

Rakip Analizi Yapmak

Satışlarınıza başlamadan önce sizinle aynı işi yapan kişilerin sosyal medya hesaplarını inceleyin. Paylaşım yaparken her gönderinin altına yazdıkları notları okuyun. Profillerin de biyografi kısmında ne yazdıklarını okuyun. Bu sayede tecrübeli kişilerin tecrübelerinden yararlanmış olursunuz.

Ayrıca yorumları mutlaka okuyunuz. Kullanıcıların nelerden şikâyetçi olduklarını görebilirsiniz. Bu hataları yapmamak sizi bir adım öne geçirecektir.

İnorganik Büyüme

Kurumsal Tasarım

Şimdi gelelim insanları profiliniz de nasıl tutacağınıza. İnsanlar görselliğe her zaman önem verirler. Karma karışık profiller kişilerin ilgisini çekmez. Aradığını bulamayan kişiler de anında o sayfadan uzaklaşırlar.

Instagram’da çek-paylaş metodunu kullanmak yerine, fotoğraflarınızı profesyonel bir fotoğrafçıya çektirip, ardından gerekli düzenlemeleri yapmasını isteyebilirsiniz. Paylaşım yaparken de tüm fotoğrafları belirli bir konsept ile paylaşın.

Paylaşımlar üzerinde çok fazla yazı olmamasına dikkat edin. Fakat düz görsel de olmasın. Mutlaka konsept bir grafik çalışması yapın. Grafik çalışması yapamayacaksanız bile görsellerinizin kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin.

Mutlaka kendinize bir logo hazırlatmalısınız. Her görselinizin üzerinde bir logonuz olsun. Fakat görseli kirletmeyecek şekilde kullanınız. Mesela görselin herhangi bir köşesine logo koyabilirsiniz. Bu konuda örnek olarak İSMEK Instagram hesabını inceleyebilirsiniz.

İnstagram Satış

Ödeme ve Kargo Bilgileri

Her zaman dolandırıcılar vardır. Maalesef ki Instagram’da da dolandırıcılar var. İnsanlar ödemeyi yaptıktan sonra ürünlerini beklerken paketlenmiş taş ile karşılaşabiliyorlar. Bu gibi durumlardan dolayı kişiler alışverişlerinde güven sorunu yaşıyor. İnternetten güvenli alışveriş yazımı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Biyografi kısmında mutlaka iletişim numaranız yer alsın. İnsanlar sizin ile iletişime geçsinler. İletişime kapalı kişiler hiç de güvenilir kişiler değildir.

Ayrıca kargo bilgilerini de biyografiniz de açıklayınız. Ürün siparişi verecek olan kişiler hangi kargo ile siparişlerinin geleceğini bilmeliler. Müşterilerinize bir sipariş takip kodu mutlaka gönderin.

2. Instagram Satış Hesabına Başlangıç

Buraya kadar olan kısımda Instagram hesabımızı satışa hazır hale getirdik. Şimdi sıra geldi satış sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiğine…

Öncelikle takipçilerinizin çoğunun gerçek kişiler olması gerekiyor. Çoğu diyorum çünkü sahte takipçi de satın almanız gerekecek. Hatta beğeni de almanız gerekiyor. Müşterileriniz sayfanızın çok kişi tarafından takip edildiğini ve beğeni sayılarınızın yüksek olduğunu gördüğü zaman size daha fazla güvenecektir.

Beğeni sayınızın yüksek olması sizi keşfete düşürecek ve oradan da gerçek kişilerin profilinizi ziyaret etmesini sağlamış olacaksınız.

Bu konuda size destek olabilirim. Buradan fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

internetten satış yapmak

Ürün Paylaşımı

Ürünlerimizin fotoğraflarını çektik ve bir güzel logomuzu da yerleştirdik. Artık sıra geldi paylaşmaya. Paylaşırken mutlaka konum bilgisi giriniz. Ürününüze göre etiketler de eklemeyi unutmayın. Instagram gönderiler de en fazla 30 adet etiket ekleyebiliyorsunuz. Açıklama kısmına da ürün ile ilgili bilgilendirme yapınız.

Ürünlerin altına kesinlikle fiyat yazmayınız. Bırakınız merak eden kişiler sizin ile iletişime geçsinler. Ardından konuşarak o kişileri ikna etmek size kalmış.

Kampanyalar

Belirli dönemler de mutlaka kampanya yapın. Ufak tefek kampanyalar ile satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Mesela belirli bir fiyat üzerinde alışveriş yapanlara kargoyu bedava yapın. Kampanyanızı biraz daha ileriye taşıyın ve indirim kuponları verin.

instagram

3. Instagram Satış İçerikleri Nasıl Olmalı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi görsellerinizi mutlaka bir konsept üzerinden paylaşın. Mesela tüm görsellerinizi kare formatında yani 1080x1080 formatında hazırlayın. Bu sayede küçük de olsa bir düzeniniz olmuş olacak.

Ürün tanıtımında ya da kişiler iletişime geçerken emoji kullanmaktan çekinmeyin. Emojiler samimiyetinizi gösterir.

Instagram’ın en fazla 30 adet etikete izin verdiğini söylemiştim. Fakat siz 7-8 taneden fazla etiket kullanmamaya dikkat edin.