Uçan Mega Yat

27.01.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

İtalyan tasarım stüdyosu Lazzarini, Air Yacht adlı helyumla çalışan ve karbon fiberden inşa edilen uçan bir mega yat konseptini tanıttı.

Uçan Mega Yat

Almanya merkezli bir iş adamı ve İtalyan tasarımcı Pierpaolo Lazzarini, tekneler ve jetleri bir araya getirdiklerinde neler olduğunu keşfetti. Süper hafif piller ve güneş panelleri ile çalışan sekiz adet elektrik motoruyla donatılan yaklaşık 500 fit uzunluğundaki yat, gökyüzünü (ve denizi) iki günden fazla bir süre boyunca 60 knot hızla sıfır emisyonla geçebilir.

Karbon fiberden inşa edilen konsept, dört köprü ile 80 metrelik merkezi bir gövdeye bağlanan 150 metrelik iki hava gemisinden oluşuyor. Maksimum 100 kilometre hızla 48 saatten fazla uçabilen yatın yüz milyonlarca dolardan satışa çıkacağı tahmin ediliyor.

uçan mega yat

Oldukça lüks bir şekilde tasarlanan yat konukların rahat etmesi ve eğlenceli vakit geçirmesi için bir yüzme havuzu, büyük bir salon, oturma odası, beş özel suit odası ve jakuzi gibi olanaklarla donatılacak.

Kuru karbon fiber yapı, dört adet güneş enerjili elektrikli pervane ve iki adet helyum dolu balon sayesinde yatın uçabileceği ve suda yüzebileceği açıklandı. Şirketten yapılan açıklamada, havadan daha hafif bir gaz olan helyumla doldurulan balonların devasa pervanelerden ivme kazanarak uçacağı aktarıldı.

uçan mega yat

Etkileyici geminin her iki yanında bulunan balon benzeri iki bölme, gökyüzüne karşı denize açılma havasındayken yenilikçi makinenin su yüzeyinin üzerinde yüzmesini sağlayan şişirilebilir bir taban içerir. Belirli destinasyonlar için hangi ortamın en mantıklı olduğunu seçebilmek seyahat etmek için ideal bir yol gibi görünse de ne yazık ki gökyüzü yatları, tipik gemi ve uçakların yerini almaktan oldukça uzak görünüyor.

Lazzarini birinci ölçekli bir model prototipinin bu yılın sonlarında havaya kalkacağına söz verdi ve biraz farklı tasarımlardan (farklı uzunluklarda) oluşan bir koleksiyon şu anda hem mühendislik hem de prototiplemenin ilk aşamalarında olduğunu belirtti. Yani belki de hepimiz birkaç yıl sonra uçan bir teknenin yolcuları olabileceğiz.