Whatsapp'ın Alternatifi: Signal

09.01.2021 / Bilim / Teknoloji

10 milyondan fazla indirme alan Signal mesajlaşma uygulaması, son zamanlarda Elon Musk’ın söylemleri ile daha da popüler oldu.

Whatsapp'ın Alternatifi: Signal

Whatsapp’ın son güncelleme ile yeni gizlilik sözleşmesini kullanıcılarına sunması, Elon Musk gibi birçok ünlü ismin de tepkisini çekti. Elon Musk, yaptığı açıklama da Whatsapp yerine Signal kullanımını önerdi.

signal mesajlaşma uygulaması

Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesi, mesajlar da dâhil olmak üzere birçok veriye erişim izni istiyor. Ayrıca elde edilen bu verilerin Facebook ile anlaşmalı firmalarca paylaşılmasına da olanak sağlıyor. Bu sebepten dolayı da Whatsaap’a tepkiler bir anda çığ gibi büyüdü.

Signal mesajlaşma uygulaması kendisini “gizliliğe odaklanmış bir iletim deneyimi” olarak tanımlamaktadır. Uygulama içerisinde mesajlaşmalar uçtan uca şifreleme metodu ile şifreleniyor. Uygulamanın açık kaynak kodlu olması da güvenliğinin bir göstergesi olarak sunuluyor. Ayrıca Signal’in kullanımı tamamen ücretsiz.

Signal kullandığınız zaman bu uygulamanın mesajlarınıza ya da görüşmelerinize erişim izni almayacağını bilmenizde fayda var. Bu da Whatsapp tarafından yapılan son gizlilik sözleşmesi ile elimizden aldığı güvenliğimizdi.

Elon Musk’ın haricinde Signal’i Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey ve Edward Snowden gibi birçok önemli isim kullanıyor.

whatsapp alternatifi signal mesajlaşma uygulaması

Signal’in Özellikleri

  • Anlık mesajlaşma
  • Grup sohbetleri
  • Fotoğraf, video, ses ve belge gönderme
  • Görüntülü arama
  • Belirlenen süre içerisinde otomatik olarak kaybolan mesajlar
  • Uygulama üzerinden ücretsiz SMS göndermek

Gözlemlendiği gibi Signal’in Whatsapp’tan eksiği yok. Hatta fazlalığı var. Mesajların istenilen zamanda silinmesi en beğenilen artı özellik olarak dikkat çekiyor. Signal kullanırken eğer çevrenizdekileri bu uygulamada bulamıyorsanız, Signal aracılığı ile o kişilere SMS de gönderebilirsiniz.