Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatmak

1.9.2018 / Bilim / Teknoloji

Bilgisayarınızı belirli bir saat sonra otomatik kapatmak istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Üstelik herhangi bir program da kullanmanıza gerek yok.

Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatmak

Bu işlem genellikle uzun süreli dosya indirme işlemlerinde kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse, oyun gibi büyük dosya indirmek isteyen kişiler, genellikle bu işlemi gece yapıyorlar. Hem 02:00 ile 08:00 arasında AKK’nın kaldırılmış olmasından hem de internet hızının biraz daha artmasından dolayı insanlar gece dosya indirme işlemi yapıyorlar. 2 saatlik bir dosya indirme süresi için de gece ayakta durmanıza gerek yok.

Bilgisayarınızı dosyanın ineceği saate göre ayarlayın. Ardından siz yatın ve dinlenin. Bilgisayarınız sizin için otomatik olarak kapanacaktır.

Bilgisayarınızı otomatik kapatmak için “Çalıştır” uygulamasını açmanız gerekiyor. Bunun için de klavyeden Win + R tuşlarına aynı anda basmalısınız. Karşınıza gelen pencere de “Çalıştır” ya da “Run” yazar. Burada ki boş kutucuğa ise shutdown -s -t 3600 yazıyoruz.

Burada bilmeniz gereken önemli nokta ise, 3600 değerinin saniye cinsinden belirtildiği. Yani 10 dakika = 600, 30 dakika= 1800, 1 saat = 3600, 2 saat = 7200 şeklinde zamanı ayarlamanız gerekiyor.

Bilgisayarınızı 2 saat sonra kapatmaya ayarladınız ama dosya indirme bitmedi ve siz bunu son anda fark ettiniz. Merak etmeyin. Bu otomatik kapatma işlemini iptal etmek çok kolay. Tekrar Win + R tuş kombinasyonuna basıyorsunuz. Ardından “shutdown - a” komutu ile otomatik kapatma işlemini iptal etmiş oluyorsunuz.