Kısa Link Bağlantıların Tehlikeleri

21.09.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Tüm bu bit.ly, ow.ly, t.co, t.me, tinyurl.com ve benzerleri uzun zamandan beri kullanılan kısa link bağlantıları aslında tehlike saçıyor.

Kısa Link Bağlantıların Tehlikeleri

Çoğu kısa bağlantı oluşturma platformu o kadar tanıdık ki hemen hemen herkesin güvenini kazanmış durumda. Oysaki bu sitelerin aracı olduğunu unutup, tıkladığımız linkin nereye gideceğini tam anlamıyla bilmemek çok tehlikeli.

Kısa Bağlantılara Tıklarken Dikkat

Herhangi bir sebepten dolayı size gönderilen bir kısa link varsa ve siz o linke tıkladığınız zaman doğrudan amaçlanan hedef siteye gidersiniz. Karşınıza çıkan kısa link bağlantısının tıklamadan önce nereye gideceğini de asla bilemezsiniz.

Örnek vermek gerekirse, ürün tanıtımı yapan bir influencer takip ettiğinizi düşünün. Bu kişi sizin dikkatinizi çeken herhangi bir ürünü paylaşmış ve ürünün ülkemizin popüler alışveriş sitelerinden bir tanesinde satışta olduğunu belirtmiş olsun. O sitenin linkini sizinle paylaştığında, linki gördüğünüz için güvenebilirsiniz. Fakat size kısa bir bağlantı gönderdiğinde o linkin tam anlamıyla nereye gideceğini bilemezsiniz. Belki gerçekten satış sayfasına gider, belki bir bahis sitesine belki de +18 içeriklerin yer aldığı bir siteye yönlenebilir.

Neden Kısa Bağlantı Tercih Edilir?

Aslında kısa bağlantılar ile uzun bağlantılar arasında çok da bir fark yok. İnsanlar genelde link paylaşırken daha az metinsel yer kaplaması için kısa link kullanırlar. Bazı web sitelerinde link yapıları çok uzundur. Göze hitap etmediği için kısa link bağlantıları kullanılabilir.

Kısa link bağlantılarının kullanılmasının diğer amacı da, tıklayan kişinin nereye gideceğini bilmemesidir. Kişileri farklı metin ve görseller aracılığı ile istediğiniz her yere yönlendirebilirsiniz. Bu durum dolandırıcıların çok işine gelmektedir.

Kısa Link Ziyaretçi Takibi

Web sitesi sahibi olan kişiler sayfalarının kaç kişi tarafından görüldüğünü merak eder. Bunun için de yazılımsal olarak sayaç ekleyebilirler.

Bazen de kullanıcılar site sahibi olmadan içerikler oluşturabilir. Bu oluşturulan içeriklerin kaç kişi tarafından görüntülendiklerini anlamalarının bir yolu da kısa linklerdir. Kısa linklere kaç kişinin tıkladığı bilgisi link oluşturma sayfasında yöneticiye gösterilmektedir.

Gizlenmiş Kötü Amaçlı Bağlantılara Dikkat

Kısa linkler her zaman güvenli değildir. Kısa bağlantılar gizliliğinizi ihlal etmenin yanı sıra cihazlarınızın ve verilerinizin güvenliğini de tehdit edebilir. Bir bağlantıya tıklamadan önce mutlaka ama mutlaka nereye gideceğinden emin olun.

Tıkladığınız bağlantısı sizi farklı sitelere götürebileceği gibi akıllı cihazlarınıza virüsler de bulaştırabilir. Farkında olmadan siber saldırıya maruz kalabilirsiniz. Bu durumda kredi kartlarınıza kadar birçok alanda güvenlik açığınız ortaya çıkar ve kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Ne Yapılmalı?

Kısa bağlantılara tıklamayın diyebilirim ama ne yazık ki günümüzde resmi kurumlar da birçok kurum ve kuruluş kısa bağlantı ile link oluşturmaktadır.

Size gelen kısa linke tıklamadan önce size bu linki kimin gönderdiğinden emin olunuz. Siber saldırganlar devlet kurumlarının bile benzerlerini yapıp sizlerden bilgilerinizi alabilirler. Eğer güvendiğiniz bir yerden link geldiyse ve tıkladıysanız, herhangi bir işlem yapmadan önce siteyi inceleyiniz. Özellikle de linke bakınız.

Örnek vermek gerekirse, E-Devlet platformu linki “https://www.turkiye.gov.tr/” şeklindedir. Sizde gelen bir linke tıklayarak E-Devlet ile ilgili bir sayfaya yönlendiyseniz tarayıcınızdaki linke bakabilirsiniz. “https://www.turkiye.gov.tr/” şeklinde link olması gerekirken “https://www.turkiyeedevletkapisi.gov.tr/” gibi benzer isimlerle açılmış bir link görürseniz hemen tarayıcınızı kapatınız.