Hollywood'un Yeni Gözdesi: Türkiye

05.02.2021 / Ekonomi / Sinema

Kültür ve Turizm Bakanı, Türkiye’de devam uluslararası filmler olduğunu, Ant-Man’ın yeni filminin de bunlardan birisi olduğunu söyledi.

Hollywood'un Yeni Gözdesi: Türkiye

Katıldığı bir canlı yayında sinema ve tiyatrolarla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de çekimleri devam eden Hollywood yapımlarıyla ilgili de bilgiler paylaştı.

Bakan Ersoy, büyük bütçeli uluslararası filmlerin Türkiye’de çekilmesinin yerel sektöre de büyük katkı sağladığını ifade etti.

jason statham türkiye filmi

Hollywood’un en ünlü isimlerinden Jason Statham’ın başrolde yer aldığı Five Eyes filminin setine gerçekleştirdiği ziyaretten de bahseden Bakan Ersoy, yabancı filmlerin Türkiye’de çekilmesi için yasa değişikliği yapıldığını söyledi.

Büyük bütçeli Hollywood filmlerinin Türkiye’de çekilmesinin birçok sektöre katkı sağladığını belirten Bakan Nuri Ersoy, gerek figüranların gerekse kullanılacak malzemelerin üretildiği sanayi sektörünün kazançlı çıktığını söyledi.

ant man türkiye

Şu sıralar çekimi devam eden ve yaklaşık bütçesi 60 milyon dolar olan bir yapımın 10 milyon dolarlık bir kısmı Türkiye’de harcanıyor. Bu filmlerden bir tanesi de Ant Man. Ant Man’in çekimleri Kapadokya’da devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’yi dünya sinemasına tanıtmak adına Sinema Genel Müdürlüğü ile birlikte “filminginturkey” adlı bir internet sitesini hayata geçirdi. Bu site sayesinde yabancı yapım filmlerin Türkiye’ye gelmeleri hızlandırılıyor. Bürokrasi işlemleri çok hızlı ilerliyor ve bu da yapımcıların ilgisini çekiyor.