IKEA Gürcistan'da Orman Arazisi Aldı

17.02.2021 / Genel / Çevre

Sürmekte olan iklim krizinin bir sonucu olarak birçok büyük şirket iş uygulamalarının çevresel etkilerini değerlendiriyor.

IKEA Gürcistan'da Orman Arazisi Aldı

Çok uluslu İsveç şirketi IKEA'nın arkasındaki yatırım grubu olan ve doğanın korunması ve sürdürülebilirlik vizyonu için aktif olarak çalışan Ingka Group da bu amaçla, Güneydoğu Gürcistan'daki Altamaha Nehri Havzası yakınlarındaki 10,840 dönümlük orman arazisini koruma fonu yoluyla satın alarak dikkatleri üzerine çekti.

Bu satın alma Ingka Group için ilk değil tabi ki. Daha önce ABD, Estonya, Letonya, Litvanya ve Romanya'nın çeşitli bölgelerinden de arazi edinen şirket, buraları daha küçük parsellere bölünmekten, âtıl hale getirilmekten ve amaçsız gruplara verilmesinden kurtarmayı amaçlıyor. Ve bu zamana kadar alınan toplam 612.821 dönüm orman arazisi ile övünüyor.

Koruma çabalarına ek olarak, IKEA’nın toplam sera gazı emisyonlarını 2030 yılına minimal seviyelere getirmeyi amaçlayan Ingka Group'un yöneticisi Krister Mattsson şunları ifade ediyor:

Sorumlu orman yönetiminin mümkün olduğuna gerçekten inanıyoruz ve sahip olduğumuz toprağa ve dolayısıyla gezegene karşı sorumluluğumuzun büyük bir kısmının ormanları restore etmek ve hasat ettiğimizden daha fazlasını dikmek olduğunu görüyoruz. Tüm mülklerimizde doğanın korunmasına ehemmiyet veriyor ve bunu taahhüt ediyoruz.

ikea gürcistan orman arazisi resmi