İklim Krizinden Etkilenen Yerli Halklar

24.03.2023 / Kültür / Sanat / Çevre

Kenyalı fotoğrafçı Migwa Nthiga, Nilotiklerin günlük aktivitelerini gösteren portre serisi Walks Of Life'ta yerli kültürüne ışık tutuyor.

İklim Krizinden Etkilenen Yerli Halklar

Kuzey Kenya'daki Turkana Gölü yakınında yaşayan bu insanlar, bölgede tekrarlayan kuraklıklar nedeniyle artan zorluklarla karşı karşıya kaldılar. Nthiga, onların portrelerini çekerek bu güzel kültüre ve iklim krizinin yol açtığı mücadelelere ışık tutmayı umuyor.

Sanatçının adeta bir rüyayı anımsatan görüntüleri, samimi fotoğrafçılık becerisi ile bir moda fotoğrafçılığının duyarlılığını birleştiriyor. Dramatik aydınlatma ve ilginç renk seçenekleriyle portföy, fotoğrafçılığı yükselten sinematik bir kaliteye sahip.

Fotoğraflara bakıldığında, Migwa Nthiga'nın reklamcılık konusunda deneyimli olması şaşırtıcı gelmemeli. Görüntüleri sadece bir hikâye anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda izleyiciye anlatıyı “satıyor”. Marka satışındaki önceki profesyonel deneyimini, insan hikâyeleri anlatmak için bir araca dönüştürebildiği açık.

Yerli bir Kenyalı sanatçının gözünden yine yerli kültürünün masalsı hikâyelerini anlatan bu muhteşem fotoğrafların bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Migwa Nthiga Gallery