İneklerde VR Verimi

26.11.2019 / Çevre / Sağlık

Rusya’da ineklere VR gözlük takıldı. İnekler gün boyu çimen görüntüleri izledi. Bu yöntem ile ineklerin süt verimi arttı.

İneklerde VR Verimi

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte ineklerin süt kalitesini artırmak için sıra dışı bir yönteme başvuruldu. Teknoloji ile çiftçiliği birleştiren Rus çiftçi, sanal gerçeklik (VR) gözlüğü takılan ineklere yaz aylarında çekilen bir çimenliğin görüntüleri izlettirdi. Bu yöntem ile duygusal düzeyde iyileşme gösteren ineklerin süt verimi ve kalitesinde artış gözlendi.

ineklere vr gözlük takıldı

Rusya’da çiftçiler, ineklerin süt miktarını ve kalitesini artırmak için teknolojiden faydalandı. Yerel basında çıkan haberlere göre başkent Moskova yakınlarında bir çiftlikte ineklere sanal gerçeklik (VR) gözlükleri takıldı.

İneklere VR gözlüklerle yaz mevsiminde çekilen bir çimenliğin 3D videosu gösterildi. Yapılan testler sonucunda VR gözlüğü takılan ineklerde anksiyete oranının azaldığı görüldü. Daha sağlıklı gözüken ineklerin, VR gözlük takmayan ineklere de duygusal anlamda iyi geldiği belirtildi.

Çiftlik yöneticileri, VR gözlükleri sayesinde ineklerin hem süt miktarının arttığını, hem de daha kalite süt vermeye başladıklarını vurguladı.

Acaba bu yöntemi kullarak günümüzde yaşadığımız sağlık sorunlarının da önüne geçebilir miyiz? Sağlık sorunlarının en büyük sebebi ruhsal çöküntülerdir. Ruhsal çöküntülerimizi VR gözlük ile atlatabilirsek hastalıkalrımızdan kurtulur muyuz?