iPhone 11 Merceğinden Kuzey Kutbu

4.2.2020 / Kültür / Sanat / Seyahat

Fotoğrafçı Amos Chapple, her yıl 2 Aralık - 11 Ocak arasında 24 saatini karanlık geçiren Rusya'nın Murmansk şehrinde 40 gece geçirdi.

iPhone 11 Merceğinden Kuzey Kutbu

1916'da Çar 2. Nicholas Rus müttefiklerine malzeme göndermek için Rusya'nın Murmansk şehrinde bir liman oluşturdu. Devrimden sonra burası önem kazandı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında malzeme gönderme konusunda önemli bir rol oynadı. Şehir büyümeye devam etti ve Sovyetler Birliği'nin bitiminden hemen önce yarım milyon nüfusa ulaştı.

amos-chapple-Murmansk-iphone-1

iPhone 11’ini test etmek ve nasıl performans sergileyeceğini görmek için Kuzey Kutup Dairesi'nin karanlığına dalan Amos Chapple da, telefonunun gece modu ile bu garip kentsel ortamda zamanı belgelemeye ve yaşayan insanların hikayesini anlatmaya çalıştı.

Çökmekte olan Sovyet mimarisinin kalıntılarıyla dolu bu gerçeküstü ortamda bir düzine çekim yapan sanatçı sonuçlardan oldukça memnun kaldığını ifade ederek şunları söylüyor:

Elde tutulan üç saniyelik pozlar çekiyordum, ancak hiçbir hareket bulanıklığı görmedim. Yaptığım tüm çekimler keskindi. Beni hantallaştıracak kamera ekipmanlarımın olmaması daha samimi anlar yakalamamı sağladı. Bu deneyim bana çalışma özgürlüğünü ve esnekliğini gösterdi.

Chapple'ın daha fazla çalışmasını görmek için Instagram hesabını takip edebilir ya da galerimize göz atabilirsiniz.

amos-chapple-Murmansk-iphone-2