İstanbul Miniatürk

22.8.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat

2003 yılında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ziyarete açılan Miniatürk’te, birçok medeniyetten eserler sergileniyor. 

İstanbul Miniatürk

Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı derken, günümüze kadar gelmiş olan tarihi mirasları burada bulabilirsiniz.

Miniatürk denilince akla İstanbul’da yer alan tarihi eserler geliyor. Fakat durum böyle değil. Miniatürk’e gittiğiniz zaman Konya, Mardin, İzmir ve diğer tüm illerde bulunan tarihi önemi büyük mirasları görebilirsiniz.

“Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli” sloganı ile 2001 yılında temelleri atılan Minitürk Parkı, 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından tamamlanarak 02 Mayıs 2003 tarihinde başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ziyarete açılmış.

Minitürk Parkı içinde tamamı orjinalleri ile birebir aynı olan küçük eserler haricinde, çocuklar için oyun alanı ve alışveriş bölümleri yer alıyor. Ayrıca Panorama 1453 müzesini de içerisinde barındıran Miniatürk Parkı’nda acıktığınız zaman, yine bu tema parkın içerisinde yer alan BELTUR’da yemek yiyebilirsiniz.

Miniatürk’e Nasıl Gidilir

Miniatürk’e İETT ile kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki hatlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İneceğiniz durağın adı da Miniatürk olduğu için hiç zorluk çekmeyeceksiniz.

Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü

Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü

Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü

Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü

Sultanahmet- Dolmabahçe : TB 1

Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleri

Metrobüs ile gidecekseniz, Halıcıoğlu durağında indikten sonra aşağıya doğru yürümeniz gerekiyor. Halıcıoğlu-2 durağına geldikten sonra 41 ST nolu hat ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kişisel arabanız ile gitmeyi düşünüyorsanız otopark sıkıntısı çekmeyeceğinizi de belirtmek isterim. 500 araçlık otoparka sahip olan Miniatürk’e rahatça gidebilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücretleri

Tam bilet ücreti: 7,5 TL

Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL

10 öğrenciye bir refakatçi öğretmen ücretsizdir.

Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 15 TL

Miniatürk ile ilgili tüm güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.